DÜNYANIN EN BÜYÜK TEKSTİL VE MODA FUARI PREMIERE VISION, TÜRKİYE’DEKİ İSTİKRARINI SÜRDÜRÜYOR

DÜNYANIN EN BÜYÜK TEKSTİL VE MODA FUARI PREMIERE VISION, TÜRKİYE’DEKİ İSTİKRARINI SÜRDÜRÜYOR

Dünyanın en büyük moda ve tekstil fuarı Premiere Vision, 2014 yılından bu yana yılda 2 kez düzenlenerek, Türkiye’ye inancını sürdürüyor. Yurtdışından da Türkiye olan ilginin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Premiere Vision Türkiye Ofisi Direktörü Gülperi Erkanlı, ’Rusya, Ukrayna, İran, Katar, Romanya, Yunanistan, Sırbistan, Bulgaristan gibi hedef ülkelerin yanı sıra, Türkiye’deki satın alma ofislerinin aracılığıyla tüm önde gelen Avrupa markaları; İngiltere, İspanya, Danimarka, İsveç gibi ülkelerin markaları fuara büyük ilgi gösteriyor’’ açıklamasında bulundu.

Premiere Vision, dünyanın en büyük moda ve tekstil fuarı. Geliştirilen standartlar gereği Türk firmalar uzun yıllar boyunca Premiere Vision’a kabul edilmiyordu. Türk tekstil sektörünün standartlarının uluslararası arenada kabul edilmesi ise 15 yıl önce gerçekleşti. Premiere Vision Türkiye Ofisi Direktörü Gülperi Erkanlı, uluslararası kimliğin pekişmesi ile ortaya çıkan bu süreci şöyle anlatıyor: ‘’Premiere Vision Paris fuarımızla başlayan bu ilginç hikayede, 45 yıl önce, yani 1973’te Fransa’nın Lyon kentinde lokal bir etkinlik olarak yola çıkış, ardından diğer Fransız üreticilerin de dahil oluşu, 1984’e gelindiğinde Avrupalı üreticilere açılması ve fuarın bugünkü yeri olan Paris’e taşınması ve 2000’lerin başından itibaren de uluslararası kimliğinin pekişmesi ve artık seçilen Türk üreticilerin de Paris fuarına dahil olduğu bir tarihsel gelişim söz konusu. Son 15 yıla bakıldığında ise Türk ziyaretçiler ve Türk üreticiler Premiere Vision Paris fuarının hep ilk 10 ülkesi içinde yer almakta, dolayısıyla ilk etapta PV Türkiye ofisinin kurulması, ardından da PV Istanbul fuarının 2014 itibariyle yılda 2 defa düzenlenmeye başlaması tarihsel gelişiminin doğal bir uzantısı.’’

TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNE IŞIK TUTAN BİR FUAR

Türkiye gerek tekstil ve konfeksiyon alanındaki tecrübe ve kapasitesi gerekse bu yola gönül vererek markalaşan tasarımcıları ve markalarıyla moda sektöründe ivmesini yükseltiyor. İstanbul özelinde de gerek doğu gerek batı arasındaki köprü rolü ve farklı kültürlere çekici gelen özelliklerinin yanı sıra ulaşım ve konaklama kolaylıkları açısından da her daim oldukça cazip olduğunu kaydeden Gülperi Erkanlı, ‘’Bütün bunları bir araya getirdiğimizde de Premiere Vision gibi uluslararası bir markanın Türkiye’de istikrarlı bir şekilde var olmaya devam etmesi, her koşulda Türkiye’ye ve sektöre ışık tutmaya devam etmesi çok değerli. 8. Fuarımızı düzenliyoruz, her sezon hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz, ilk etapta Türkiye ve civar coğrafyaya yönelik konumlamamızı pekiştirdik ve bir sonraki hedef olan tüm Avrupalı alıcıların buluşma noktası olmaya yöneliyoruz. Paris’teki ana etkinliğimizin 45 yıl, New York’taki fuarımızın 18 yıldır sabır ve istikrarla bugünkü konumlarına ulaştığını göz önünde bulundurunca, bizim işimiz tam anlamıyla sabır ve istikrar işi, Premiere Vision İstanbul’un da 4. Yılında geldiği nokta çok etkileyici ve Türk tekstili adına umut verici’’ diye konuştu.

PREMIERE VISION İSTANBUL’A YURTDIŞINDAN İLGİ BÜYÜK

Premiere Vision İstanbul’a gösterilen ilginin oldukça tatmin edici olduğunu belirten Erkanlı, uluslararası kimlikli moda tasarımcıları, markaların satın alma ofisleri, hazır giyim üreticileri gibi geniş bir yelpazede fuara ilgi gösterildiğini söyledi. İç piyasadaki oyuncuların yanı sıra yurtdışından da fuara büyük bir ilgi gösterildiğini ifade eden Gülperi Erkanlı, ‘’Rusya, Ukrayna, İran, Katar, Romanya, Yunanistan, Sırbistan, Bulgaristan gibi hedef ülkelerin yanı sıra, Türkiye’deki satın alma ofislerinin aracılığıyla tüm önde gelen Avrupa markaları; İngiltere, İspanya, Danimarka, İsveç gibi ülkelerin markaları fuara büyük ilgi gösteriyor’’ açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Türkiye’de Premiere Vision İstanbul dışında başka bir uluslararası tekstil ve moda fuarı bulunmuyor. Türkiye’de geçmişte bir süreliğine faaliyet göstermiş tekstil fuarları ile kıyaslandığında alanının bir numaralı uluslararası marka olması, sürekli ve istikrarlı bir yapıya sahip olmasının yanı sıra seçici karakteri ile sadece belli özelliklere sahip katılımcı firmaların yer alabilmesi Premiere Vision İstanbul’u seçkin kılıyor. Gülperi Erkanlı, Premiere Vision hakkında bir diğer önemli husus olarak fuar ekibinin tekstil kökenli profesyonellerden oluştuğunu; dolayısıyla hem 45 yılın tecrübesi hem de sektörün içinden gelen ekibin, oldukça büyük bir avantaj olduğunu kaydetti.


Etiketler; #premiere vision
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.