Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan öğretmenlere müjde! Yılbaşından sonra...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan öğretmenlere müjde! Yılbaşından sonra...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmanın yılbaşından sonra hayata geçmesini beklediklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masası'nda açıklamalarda bulunuyor. Selçuk'un açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

"(Liselere geçiş) Mesele bir kademeler  arası geçiş meselesi değildir, mesele bir çocuğun hayatıdır, geleceğidir. Biz  burada sınavın adını değiştirsek, sınavın tekniğini, yöntemini değiştirsek inanın bir mesafe alamayız."

"İmkanları en iyi olan okulumuzla  imkanları en kötü olan okullarımız arasındaki fark çok yüksek. Yüzde 60'ların  üzerinde bir fark var okullarımızın imkanları arasında."


"(LGS) Sonuçta ulaşmak istediğimiz yer, belli bir süre sonra sınavla öğrenci alan okul sayısını azaltmak... Seneye cüzi  bir miktarda olacak ama 3 sene içerisinde yaklaşık yüzde 40 kadar  azalacaktır."

"LGS sınavından dün örnek sorular  yayımladık. Hangi dersten, ne tür sorular çıkacağını her ay yayımlayacağız." 

"(Sınav sistemi) Mesele çocuğu ölçmek değil, mesele sistemi ölçmek."

"İlk kez felsefesiyle, teorisiyle, yöntemiyle, tekniğiyle bütünsel bir sistem yaklaşımı içerisinde bir sistemin  bütün alt sistem ve birleşenlerinin eş zamanlı olarak dönüştürülmesi  hedefleniyor."

"Türkiye'nin eğitim meselesini bir yoluna  koyduğumuzda bizim işimiz bitmiyor, asıl işimiz o zaman başlıyor. Mecazi olarak,  yoğun bakımdan çıkalım sonra dünya ile mücadele etme imkanımız doğsun."

"(3600 ek gösterge) Bununla ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir haberimiz olacak."

Bakan Selçuk, öğretmenlere teşvik sistemi uygulamasıyla ilgili "kuruşu  kuruşuna" hesaplamaları olduğunu ve simülasyon çalışması yaptıklarını  bildirdi.

"(Öğretmenlik Meslek Kanunu) Öğretmen,  657'nin içerisinde sıkışmış vaziyette. Kendisine özel kanun yok. Halbuki bunların  ataması, yükselmesi, disiplin meselesi, kariyer meselesi, ek göstergesi,  tazminatları hepsi aslında özelleşmeli."

"Ders saatlerinde çok büyük bir azalma  olmaz ama ders çeşidinde azalma olur."

"Teneffüsler aslında bizim en önemli  derslerimiz. Çünkü çocuklar teneffüslerde çok şey öğreniyor, paylaşıyor,  sosyalleşiyor, problem çözmeyi öğreniyorlar."

"5 yaşında ilkokula başlanmaz. Bizim bunu yeniden tanzim etmemiz gerek. Burada önümüzdeki yıl bir düzenleme yapılacak."

"(Anaokulunun zorunlu eğitim kapsamına alınması) Bu, üçüncü  yılda başlayabilecek bir proje. Bunu hemen başlatamayız, böyle bir altyapımız  yok"

Selçuk, ücretli öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmanın yılbaşından sonra hayata geçmesini beklediklerini söyledi.

"(Danıştay'ın 'öğrenci andı' kararı)  Hukuki süreç yürüyor. Burada oturup da bir şekilde ateş etmenin, 'Bu böyledir, bu  böyle değildir' demenin benim hem tabiatım icabı hem de şu arada eğitimin  menfaati icabı, bunun bir hukuki süreç olduğunu söylemekle iktifa ediyorum." 

"Meslek liseleri için genel beceri testi  oluşturuyoruz."

"2016 yılında atanmış sözleşmeli  öğretmenlerimiz, dördüncü yılını bitirdiğinde şu anki kadrolu öğretmenlerimiz  gibi tayin isteme ya da başka haklara sahip olacak."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.