O paraları almak için son gün 15 Haziran!

O paraları almak için son gün 15 Haziran!

Bankadaki parasını çekmeyi unutan ya da alacağını sigorta şirketlerinde bırakan vatandaşlar için son tarih 15 Haziran.

Bankadaki  parasını çekmeyi unutan ya da alacağını sigorta şirketlerinde bırakan vatandaşlar  için son tarih 15 Haziran. Banka ve sigorta şirketlerinden 15 Haziran 2017'ye  kadar unuttuğu meblağı tahsil edemeyen vatandaşların parası ya TMSF'ye ya da  Güvence Hesabı'na devredilecek. Şimdiye kadar 528 bin 876'sı bankada, 125 bin  885'i de sigortada olmak üzere parasını unutan 654 bin 761 kişi bulunuyor. Bu  kişiler yaklaşık 115 milyon lirayı bankalarda, 42 milyon lirayı ise sigorta şirketlerinde unuttu.

Bankadaki parasını çekmeyi unutan  ya da alacağını sigorta şirketlerinde bırakan vatandaşlar için sona gelindi.  Banka ve sigorta şirketlerinden 15 Haziran 2017'ye kadar unuttuğu meblağı tahsil  edemeyen vatandaşların parası ya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) ya da  Güvence Hesabı'na devredilecek. 
 
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 5411 Sayılı Bankacılık  Kanunu'nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet  ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı  talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi  oluyor.
 
Hayat poliçesinde biriken parası ile aracından dolayı alması gereken  hasar alacağını sigorta şirketlerinde bırakanların parası da aranmaması halinde  Güvence Hesabı'na devrediliyor.
 
Bu yıl TMSF'ye ön bildirimi yapılan 528 bin 876 hesap bulunurken,  Güvence Hesabı verilerine göre aynı dönemde 125 bin 885 kişi de sigortadaki  parasını arayıp sormadı.
 
Aranmayan hesaplar devrediliyor
 
Zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenenler, bu hesapları  kapatabilmek için 15 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili banka şubelerine veya  genel müdürlüklerine kimlik kartı ile başvurabilecek.
 
Sigorta şirketleri de yıl başında paralarını unutan sigortalıların  listesini yayımlamış, hak sahiplerine 15 Haziran'a kadar paralarını almaları için  mektup ve telefonla çağrıda bulunmuştu.
 
Müşterilerin başvurmamaları halinde bankada yasa gereği zaman aşımına  uğramış bakiyeler, TMSF'ye devredilecek.
 
Sigortadaki parasını unutan vatandaşların bakiyeleri ise 15 Haziran  2017 tarihine kadar aranmaz ve tahsil edilmez ise 31 Haziran 2017 tarihine kadar  sigorta şirketleri tarafından Güvence Hesabına devredilecek.
 
Şimdiye kadar  528 bin 876'sı bankada, 125 bin 885'i de sigortada  olmak üzere parasını unutan 654 bin 761 kişi bulunuyor. Bu kişiler yaklaşık 115  milyon lirayı bankalarda, 42 milyon lirayı ise sigorta şirketlerinde unuttu.
 
38 bin kişi de yatırımını unuttu
 
Öte yandan bireyler ve kuruluşlar, bankalardaki mevduat hesaplarının  yanı sıra yatırım hesaplarını da unutuyor.
 
AA, daha önce yaptığı haberde yatırım kuruluşları tarafından Yatırımcı  Tazmin Merkezi'ne (YTM) yapılan bildirimler çerçevesinde, 2017 yılı içerisinde  toplam 38 bin 19 hesabın zaman aşımına uğrayacağını gündeme getirmişti.
 
Yatırım kuruluşları tarafından zaman aşımına uğrayacak emanet ve  alacaklara ilişkin tutarı 50 lira ve üzerinde olan hesap sahipleri önce iadeli  taahhütlü mektupla uyarılıyor.
 
Bir sonraki takvim yılı içerisinde zaman aşımına uğrayacak olan emanet  ve alacaklar, içinde bulunulan yılın nisan ayının başından bir sonraki takvim  yılı sonuna kadar liste halinde yatırım kuruluşunun kendi internet sitesinde ilan  ediliyor ve ilan edilen listeler mayıs ayı sonuna kadar YTM'ye de gönderiliyor.
 
Hesap sahipleri, en son işlem yaptıkları tarihten itibaren on yıllık  zaman aşımı süresi içerisinde ilgili yatırım kuruluşlarına başvuruda bulunarak,  unuttukları meblağı tahsil edebiliyor.
 
Söz konusu sürede başvuruda bulunmayan hak sahiplerinin hesapları ise  YTM'ye devrediliyor.
 
Örneğin, en son işlem tarihi 2 Haziran 2007 olan bir hesap sahibi için  10 yıllık zamanaşımı süresi 2 Haziran 2017'te doluyor. Hesap sahibi 3 Haziran  tarihinde yatırım kuruluşuna başvurması halinde, yatırımcıya herhangi bir ödeme  yapılmıyor.
 
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, daha önce AA  muhabirine yaptığı açıklamada, yatırım kuruluşları tarafından YTM'ye yapılan  bildirimler çerçevesinde, 2017 yılı içerisinde 419'u tüzel, 37 bin 600'ü gerçek  kişi olmak üzere toplam 38 bin 19 hesabın zaman aşımına uğrayacağını söylemişti.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.