Tüm dünyanın merakla beklediği açıklama geldi

Tüm dünyanın merakla beklediği açıklama geldi

Tüm dünyanın ABD'den merakla beklediği açıklama yapıldı. İşte piyasaların verdiği ilk tepki...

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini, 25 baz puan artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. Fed yetkilileri, bu yıla yönelik üç faiz artışı beklentisini korurken, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin faiz  tahminlerini yukarı çekti.

Fed Başkanı Jerome Powell liderliğindeki ilk Federal Açık Piyasa  Komitesi (FOMC) toplantısı, beklendiği gibi faiz artışıyla sona erdi.  

İki günlük toplantının ardından yayınlanan karar metnine göre, 8 FOMC  üyesi, politika faizi oranını yüzde 1,25-1,50 aralığından yüzde 1,50-1,75  aralığına çıkarma kararını oy birliğiyle aldı.  

Ülke ekonomisinin ılımlı hızda büyümeye devam ettiği vurgulanan  metinde, faiz artırım kararı, "FOMC, iş gücü piyasası şartları ve enflasyon  açısından gerçekleşen gelişmeler ve beklentiler ışığında, federal fonlama oranını  yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltme kararı aldı" ifadeleriyle duyuruldu. 

Karar metninde, ayrıca “Ekonomik görünüm son aylarda güçlendi.”  değerlendirmesine yer verilmesi dikkati çekti. Bu cümle, geçen ocak ayında  düzenlenen bir önceki toplantının ardından yayınlanan metinde yer almıyordu.   

Öte yandan, karar metni, Fed yetkililerinin, orta vadeli risklere  yönelik değerlendirmelerini değiştirmediğini ortaya koydu.

Metinde, bir önceki toplantıda olduğu gibi “Orta vadeli riskler aşağı  yukarı dengede gözüküyor ancak FOMC enflasyona ilişkin gelişmeleri yakından takip  ediyor.” ifadesi kullanıldı.

FED'İN EKONOMİK PRJEKSİYONLARI GÜNCELLENDİ

FOMC'nin çeyreklik ekonomik projeksiyonlarına bakıldığında, Fed  üyelerinin bu yılki faiz oranına ilişkin medyan tahmininde değişiklik olmaması  dikkati çekti. 

Buna göre, FOMC'nin 2018 sonuna yönelik medyan faiz oranı beklentisi  yüzde 2,1’de sabit bırakıldı. Bu oran, bankanın yılın geri kalanında iki kez daha  faiz artıracağına işaret etti.

FOMC’nin 2019 ve 2020 yıllarına yönelik medyan faiz projeksiyonları  ise sırasıyla yüzde 2,7’den yüzde 2,9’a ve yüzde 3,1'den yüzde 3,4’e yükseltildi.   Bu oranlar, banka yetkililerinin gelecek yıl üç, bir sonraki sene ise iki  kez faiz artırmayı planladıklarını gösterdi.  

Diğer taraftan, Fed'in 2018 ve 2019 yıllarına yönelik büyüme  beklentileri de yukarı yönlü revize edildi. Yeni büyüme projeksiyonları, 2018  için yüzde 2,7 ve 2019 için yüzde 2,4 olarak belirlendi. Söz konusu beklentiler,  aralık ayında yayınlanan bir önceki projeksiyon raporunda sırasıyla yüzde 2,5 ve  yüzde 2,1 seviyesindeydi. Bu arada, FOMC'nin 2020 yılına ilişkin medyan büyüme  tahmini yüzde 2,0’de sabit bırakıldı.  
  
İŞSİZLİK BEKLENTİLERİ AŞAĞIYA ÇEKİLDİ

FOMC'nin işsizlik oranı projeksiyonlarına göre, 2018 medyan tahmini  0,1 puan azaltılarak yüzde 3,8'e çekildi. Banka yetkilileri, işsizlik oranının,  2019 ve 2020 yıllarında yüzde 3,6'ya gerileyeceğini öngördü. Bu oranlar, aralık  ayında sırasıyla yüzde 3,9 ve yüzde 4,0 olarak belirlenmişti.  

Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim  Harcamaları (PCE) fiyat endeksi medyan tahmini ise 2018 ve 2019 için yüzde 1,9 ve  yüzde 2,0’de sabit tutulurken, 2020 için yüzde 2,0’den yüzde 2,1’e çıkarıldı.   

Çekirden PCE fiyat endeksine yönelik 2018 tahmini değiştirilmeyerek  yüzde 1,9’da bırakılırken, 2019 beklentisi yüzde 2,0’den yüzde 2,1’e yükseltildi.  FOMC üyeleri, medyan çekirdek enflasyonun 2020’de de yüzde 2,0 yerine yüzde 2,1  seviyesinde seyredeceğini öngördü.  

Piyasalar, şu andan itibaren Fed Başkanı Jerome Powell’ın ilk kez  düzenleyeceği FOMC Basın Toplantısına odaklandı. Yatırımcılar, faiz artırım  kararını ve ekonomik projeksiyonları değerlendirecek Powell’ın konuşmasında  Fed’in gelecek dönemde atacağı adımlara dair sinyaller arayacak.  

GÜNÜN VİDEOSU
Canlı yayında fena yakalandı! O anlar sosyal medyayı kasıp kavurdu. Adeta tıklanma rekoru kırıyor...


Etiketler; #FED #faiz
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.