697 sayılı KHK kanunlaştı

697 sayılı KHK kanunlaştı

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 697 sayılı KHK kabul edildi ve kanunlaştı. 697 sayılı KHK kamu personeline ilişkin, iade hükümler, rütbesi geri alınan askerler ve kamu kurumları ile ilgili tedbirleri içeriyor.

697 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında (OHAL) Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK), TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, kanunlaştı.

Genel Kurulda, tümü üzerindeki görüşmeleri daha önce tamamlanan kanun hükmündeki kararnamenin, maddeleri üzerindeki görüşmeler yapıldı.

AK Parti tarafından verilen önergelerle KHK'ye yeni iki madde ihdas edildi. İhdas edilen maddeler ile önce ve sonra çıkarılan KHK'lerdeki değişikliklere paralel ve mükerrerliği önleyici düzenlemeler yapıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, ihdas edilen madde üzerindeki  konuşmasında, maddenin teknik bir düzenleme olduğunu ancak görevden çıkarma ve  iadelerle ilgili görüşülen KHK'nin öneminin gözden kaçmaması gerektiğini söyledi. Emre, şöyle konuştu:

"Hukuk devletinde hiçbir hükümetin ekli liste halinde 115 bin kişiyi  işten etme hakkı yoktur. Bu, hukuki denetim dışında tutulamaz. Şayet bir bakanlıkta, genel müdürlükte herhangi bir terör örgütüyle ilgili bir çalışan  varsa gerekçesiyle birlikte işine son verilebilir. Ama bu durumda, o bir idari  işlemdir, idari yargının denetimine açık olması gerekir. Hukuk devletinde böyle olur. İnsanların işe iadesiyle ilgili de bürokratlar kendi kafalarına göre, araya adam sokarak iade yapamazlar. Meclis çatısı altında torba kanunlardan sonra torba KHK'ler geçiriyoruz."

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü de OHAL'de Meclisin  işlevsizleştirildiğini, birbirini düzeltmeye, birbirine uyum sağlamaya yönelik  ardı ardına çıkarılan KHK'ler için mesai yaptırıldığını söyledi. Kürkcü, "Kararnameler devletini istemiyoruz. Böyle bir devleti yönetmek için halktan vekalet almadık. Buna ortak olanların hepsi gelecekte savaşın, çatışmaların halk arasındaki ikiliğin kaynağı olarak kendilerini tarihin  kara sayfalarına yazdıracaklar." diye konuştu.

SULAMA BİRLİKLERİYLE İLGİLİ DÜZENLEME

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, görüşmeler sırasında  milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Sulama birlikleriyle ilgili bazı eleştirilerin ifade edilmesi üzerine  Eroğlu, şunları söyledi:

"Sulama birlikleri bazı yerlerde çok iyi çalışıyor. Ama vatandaşlardan  çok şikayet var. Denetim eksikliği vardı, biz denetlemeye başladık. Bazı  kanalların bakımı yapılamıyor. Para yeteri kadar toplanamıyor. Borçları var.  Dolayısıyla bu konuda genel bir talep vardı, biz de bu mevzuda bir kanun tasarısı  hazırlıyoruz. Burada esas DSİ tarafından sıkı şekilde denetlensin, işletme bakımı  yapılsın, paralar adil şekilde toplansın, borçlar da belli süre içinde tasfiye  edilsin şeklinde bir düşüncemiz var. Ben zaten grup başkanvekilleriyle  görüşüyorum. Onların da görüşünü alarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıyla  da görüştük. Neticede kanun tasarısı son şekline geldi ama ilgili komisyon üyelerine bir sunum yapacağız ve daha sonra da yüce Meclise gelecek."

Görüşmelerinin ardından kabul edilen 697 Sayılı Olağanüstü Hal   Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kanunlaştı.

GÜNÜN VİDEOSU
Futbolun efsanesi David Beckham, Instagram'ın efsanesi Nusret Gökçe'nin New York'taki restoranına gidince... Nusret bütün hünerlerini sergiledi. Beckham'ın Instagram hesabından paylaşttığı bu video 1 saat içinde 2 milyon kez izlendi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.