Başkanlık sistemi Türkiye için şart

Başkanlık sistemi Türkiye için şart

DES Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Topal, Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesi gerektiğini söyledi.

DES’in düşünce kuruluşu olan Demokrasi ve Eğitim Stratejik Araştırmalar Merkezi (DESAM) Yönetim Kurulu Üyesi ve DES Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Topal, “Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesini dün doğru bulmuyorduk fakat bugün müspet buluyoruz. Çünkü dün başat medya, sivil ve resmi üst bürokrasi, vesayet merkezleri kahir ekseriyette milli değildi, dışarıdan yönetiliyordu. Planlı bir propaganda ve gizli operasyonlarla halk yönlendirilebiliyordu. Ama bugün Türkiye halkıyla, medya ve bürokrasisiyle dış müdahalelere, operasyon ve etkiye geçit vermeyecek mukavemettedir” dedi.

NE OLURSA OLSUN YERLİ OLSUN!

Demokratik, eşitlikçi, adaletçi, çağdaş ve özgün bir perspektifle hazırlanacak ‘Başkanlık’ sisteminin Türkiye’nin önünü açabileceğini ve ‘Yeniden büyük ve güçlü Türkiye’ hedefine koşar adım yaklaştırabileceğini söyleyen DES Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Topal, “Batının bizim için laboratuarlarda özel olarak hazırladığı mevcut sistemi Türkiye’ye dar gelen, eskimiş,  hantal ve sürekli arıza çıkaran bir model olarak görüyorum. Başkalık sistemi, milli tarihimizin genlerine ve kadim medeniyetimizin ruhuna daha uygun bir modeldir. Halkımızın başkanlık sistemine sıcak bakmasını ben buna bağlıyorum. Öte yandan Türkiye’nin yeni sistemi ne olursa olsun, yerli malı olmalıdır” diye konuştu.

ATATÜRK BAŞKANLIK SİSTEMİNİ UYGULADI

Başkanlık sisteminin statükoyu azaltacağını, değişime, gelişime ve daha fazla demokrasiye geçişi hızlandıracağını söyleyen Mustafa Topal, “Başkanlık sistemi, mevcut parlamenter sistemin ülke yönetiminde oluşturduğu çok başlılığı, vesayetçi demokrasiyi ve ağır bürokrasiyi yok edecektir” dedi.

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de başkanlık sistemini istediklerini fakat imkân ve konjonktür bulamadıklarını söyleyen Avcı, “Ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyetini kurarken, devrimler yaparken, reformlara imza atarken uyguladığı sistem adı konulmamış olsa da başkanlık sisteminden başka bir şey değildi” dedi.

BÖLGE HALKLARI TÜRKİYE’NİN ETRAFINDA BİRLEŞECEKTİR

Terör sorununu bitirmeye çalışan Türkiye’nin, Türklerden başka dostu olmayan Kürtleri sararak büyük Türkiye’nin temellerini atacağını söyleyen Topal, “Bugün kan ve gözyaşına boğulmuş Irak, Suriye gibi bölgeler yüz sene önce elimizden zorla ve hileyle alınmıştır. Buralardaki halk Osmanlı ile savaşmamış aksine elinden geldiğince destek vermiş ve şehit düşmüş Kürt ve Arap kardeşlerimizdir. Yabancı güçlerin ve istihbarat örgütlerinin oyuncağı olmuş BDP ve ağababaları bir kez daha anlamalılardır ki, Dünyanın neresinde olursa olsun, hassaten mağdur ve mazlum her Kürt, Türklerin soydaşı ve kardeşidir. Kürtlerin bir devleti vardır. O da Türkiye Cumhuriyeti'dir. Avrupa’nın Türkiye’den İslam’ı, Müslümanlıktan Türkleri uzaklaştırma projesi iflas etmiştir. Artık patron halk ve bu ülkenin yerli çocuklarıdır. Bu nedenle bölge ülke ve halkları emperyalizme karşı olmak adına Türkiye’nin etrafında birleşmelidir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.