Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da konuştu

Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da konuştu

Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da yapacağı açıklama merakla bekleniyordu. Yıldırım, “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”nı açıkladı.

Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Kardeşlik için buradayız. Yeni bir başlangıç için Diyarbakır’da olmaktan büyük bahtiyarlık duyuyoruz. Yeni eserler ve imar faaliyetleri için buradayız.

Demokrasiden, hukuk devletinden vazgeçmedik asla vazgeçmeyeceğiz. Barışı zehirleyenler bizi memleket sevdamızdan vazgeçiremez. Sonsuza kadar birbirimizin, vatandaşlarımızın hukukunu korumaya devam edeceğiz. Kardeşliğimize
sahip çıkacağız.

Vatandaşlarımıza hizmetten, kardeşlikten vazgeçmedik. Kardeşliğimizi perçinlemek için buradayız. Bölgesel kalkınma farklarını asgariye düşürmek için buradayız, yeniden şaha kalkmak için buradayız. Adalet, refah, kalkınma, demokrasi ve hukuk için buradayız. 15 Temmuz’da bu karanlık el, sizlerin desteğinizle kırıldı. Diyarbakır tercihini Türiye’den yana yaptı. Teröre değil, kardeşliğe selam durdu. 15 Temmuz’u yeni kurtuluş Savaşı, istikbal mücadelesi olarak görüyoruz. O gün bayrağa, devlete, demokrasiye sahip çıktınız.

Suriye’nin kuzeyinde yapay bir devlet kurulmasına asla ve asla geçit vermeyeceğiz. Kürt kardeşlerimizle hiçbir sorunumuz yoktur.

Doğu ve Güneydoğu'ya yatırım paketini açıklıyoruz, hayırlı olsun:

'7 MERKEZ İÇİN 10 MİLYARLIK YATIRIM YAPIYORUZ'

Kapsamlı yatırım destek hamlesi başlatıyoruz. 23 ilimize yatırım yapmak isteyenlere önemli haberlerimiz var. Terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık yatırım yapıyoruz.

Sur’da çok katlı binalar yapılmayacak. Sur’un tarihi dokusunu gözümüz gibi koruyacağız.

'ÇÖZÜM MÖZÜM YOK, ÇÖZÜM MİLLETTE'

Almanya’dan konuşacağına gel, katlettiğiniz insanların yanında konuş. Uzaktan konuşmayın. Aklımıza başımıza alalım, büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Türkiye’nin bölünmesine gayret ediliyor. Asla ve asla buna pabuç bırakmayacağız. Çözüm mözüm yok. Çözüm millette. Terör örgütüyle çözüm olmaz.

'CİZRE'DE 2 BİN 500 KONUT, YÜKSEKOVA'DA BİN 500 KONUT'

-Sur’da 2017’nin sonunda evi ve işyeri zarar gören vatandaşımızın mağduriyeti sona erecek. Cizre’de 2 bin 500 konutun inşaatı yükselecek, Yüksekova’da bin 500 konut yapılacak.

-Hazreti Süleyman Camisi’nin etrafını yenileyeceğiz. Celal Güzelses adına bir müzik evi yapacağız.

'KİRAYI BİZ ÖDEYECEĞİZ'

-Terörden zarar gören il ve ilçelerimizi yeniliyoruz.

-Toplam 36 bin yeni konut yapacak, vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.
Konutlar bitinceye kadar kirada olacak, kirayı da biz ödeyeceğiz.

-Diyarbakır'a 1.9 milyar lira, Şırnak'a 3,5 milyar lira, Hakkari'ye 2.5 milyar lira, Mardin'e 1.8 milyar lira kaynak ayıracağız. İllerin imarı için 10 milyar kaynak harcanacak.

-Eşya kayıpları için 255 milyon lira destek vereceğiz.

-23 ilde toplam 67 bin yeni konut yapacağız.

-11 ilde 51 yeni karakol yapacağız.

-Terörden etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bunun 202 milyon lira bütçe ayırdık.

-17 yeni aile destek merkezi yapılacak. 500 yeni aile destek görevlisi atıyoruz.

-Sosyal hizmet yardımları için 393 milyon liralık bir bütçe öngörüyoruz.

-Bölgeyi büyük yatırımlarla buluşturuyoruz. 23 ilde cazibe merkezleri oluşturuyoruz.

-Yatırım yerini bedava veriyoruz. İhtiyaç olan fabrikayı da devlet yapıp teslim edecek. Senede 80 fabrika yapılacak. Ortalama 40 bin istihdam anlamına geliyor.

-Makine ve techizat alımı için faizsiz kredi vereceğiz.

-Bu destekler 2027 yılına kadar devam edecek.

-23 ilde çağrı merkezlerinde 20-25 bin kişiyi istihdam edeceğiz. Anahtar teslimi bina yapılacak.

-Gençler, terör örgütü size dağı, ölümü vadediyor. Biz yaşamı, geleceği vadediyoruz.
2015 yılına göre dağa çıkardıkları genç sayısında 10 kat azalma var. Sıfıra inecek. Bu milletin çocuklarını size yedirmeyeceğiz, zehirletmeyeceğiz.

-15 Temmuz’da olduğu gibi çıkın bayraklarınızı sallayın. Terör örgütleri vardiyalı çalışıyor. FETÖ’nün sonu geldi. BETÖ’nün de sonu yakın.

-Gençlerimize destek için 8 girişimci merkezi kuruyoruz. Bu merkezlere fuar merkezi inşa ediyoruz. Devletin ihtiyaç duyduğu her alımı bu fabrikalardan yapacağız. Bütün yatırımcılara kamunun alım garantisini vereceğiz. Satma derdi olmayacak.

-Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için 3.7 milyar liralık yatırım yapacağız.

-9 kim uzunluğunda güvenlik yolu yapılacak. 323 km yol yenilenecek, 28 tünel inşaa edilecek. Ulaşım için 8.5 milyar lira ayırıyoruz.

-Bölgenin kurtuluşu tarımda, arazilerin sulanmasındadır. Terör örgütü ne kadar uğraşırsa uğraşsın, Silvan Barajı’nı yapacağız. Önümüzdeki 4 yılda sulanmayan alan kalmayacak. 3.7 milyar tarım geliri artışı yaşanacak. İçme suyu yatırımlarının toplam bedeli 700 milyon lira.

-Toplam 294 milyon lira harcayarak spor tesisleri yapıyoruz. Futbol, voleybol ve basketbol sahaları yapıyoruz.

Bizim için İstanbul neyse Diyarbakırda o. Bizim için İzmir neyse Mardin de o. Ankara neyse Van da o. Kim masum insanları öldürüyorsa bunlar hepsi bölücüdür, teröristtir. Yatırımcılara Diyarbakır’dan sesleniyorum. Gelin yatırımı buraları yapın, istihdam oluşturacağınız söyleyin. Güvenliğinizi sağlamak, desteği vermek bizim görevimiz.

-Önümüzdeki 4 yılda toplam 140 milyar liralık yatırım yapılacak.

-23 ilde 200 bin istihdam sağlanacak. 4 yılda 800 bin kişiye istihdam sağlanacak.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDI

Öte yandan, Yıldırım'ın ziyareti nedeniyle kentte güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkartıldı.

Polis ekipleri, kentin 17 noktasında operasyon düzenlendi.

900 polis zırhlı araçlar eşliğinde şüpheli araçları didik didik aradı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı uygulamada ayrıca şehir merkezine yakın köy yollarında tuzaklanmış bomba ihtimaline karşı aramalar yapıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.