Cargill: "Namaz yüzünden kovulma iddiası yalan"

Cargill:

Cargill’in ABD’deki bir işletmesinde bir grup işçinin namaz kıldıkları gerekçesiyle işten çıkarıldıkları iddiası yalanlandı.

Cargill Türkiye’den yapılan açıklamada, işçilerin 3 gün üst üste mazeretsiz işe gelmedikleri için işlerine son verildiği belirtildi.

Gıda ve beslenme ürünleri konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden Cargill’in ABD’de bulunan Fort Morgan Et İşleme Tesisinde 150 Müslüman işçinin ‘namaz kıldıkları gerekçesiyle işten çıkartıldığı’ iddialarının doğru olmadığı bildirildi. Söz konusu iddiaların internet medyasında haber olması üzerine bir açıklama yapan Cargill Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr. Ediz Aksoy, söz konusun işçilerin namaz kıldıkları için değil, 3 gün üst üste mazeret bildirmeden işe gelmemeleri üzerine işlerine son verildiğini ifade etti. Cargill’in 155 bin çalışanı bulunan ve 68 ülkede faaliyet gösteren bir dünya şirketi olduğunu anlatan Ediz, “Bu çerçevede tüm çalışanlarının dini inançlarına her zaman saygı göstermektedir. Haberlere konu olayda, Cargill’in hem işçilerin devamlılığı hem de ibadet özgürlüğüne dair geçmişten bu yana uygulanan kurallarında herhangi bir değişiklik söz konusu olmamıştır. Cargill, dini inanç farkı gözetmeksizin tüm çalışanlarına ibadet yeri sağlamaya özen göstermektedir. Zaten Cargill’de işe alım sürecinde tüm çalışanlar ile imzalanan sözleşmede bu ve benzeri konular ayrıntılı olarak yer almakta, çalışanlar işletmede tabi olacakları kurallar konusunda açık bir şekilde bilgilendirilmektedir. ABD’nin Colorado eyaletinde yer alan ve yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı Cargill Fort Morgan Et İşleme Tesisinde 2009 yılının Nisan ayından beri faaliyette olan, çalışanlara ayrılmış bir ibadet alanı bulunmaktadır. Bu alan fabrikanın işleyişini aksatmayacak sayıda işçinin görevi başında olması şartıyla vardiyalar sırasında da açık tutulmaktadır. Fort Morgan’da çalışanların ibadet yerini her zaman kullanabilmeleri için gereken hassasiyet gösterilmekte, ancak üretim süreci ile ilgili günden güne değişebilen şartlardan ötürü ibadet yerinin her gün ve günün her anında herkesçe kullanılabileceği garanti edilememektedir” ifadelerini kaydetti.

“İŞÇİLERLE DURUMU GÖRÜŞMEK İÇİN PEK ÇOK KEZ GİRİŞİMDE BULUNULMASINA RAĞMEN SONUÇ ALINAMAMIŞTIR”

Bahse konu iddialarla ilgili de bilgi veren Cargill Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr. Ediz Aksoy, “21 Aralık Pazartesi günü Fort Morgan’da ilk vardiya tam kadro normal seyrinde tamamlanmış, ancak ikinci vardiyada personel eksikliği nedeniyle fabrikanın entegre üretim sürecinde aksaklıklar yaşanmıştır. Yaklaşık 200 Somalili işçi 21 Aralık Pazartesi günü yerel saate göre 14.45’te başlayan ikinci vardiyaya gelmemiştir. Söz konusu işçilerle durumu görüşmek için pek çok kez girişimde bulunulmasına rağmen maalesef sonuç alınamamıştır. 22 Aralık Salı günü fabrika yönetimi ve işçi temsilcilerinin görüşmesinde de bir çözüm yolu bulunamamıştır. Şirket politikamız gereği, üç gün peş peşe iş başı yapmayan ve geçerli bir mazeret bildirmeyen işçiler, işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Söz konusu gelişme üzerine devamsızlık yapan işçilere, fabrika kuralları gereği işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda da gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Ancak bazı işçiler, 22 Aralık Salı ve 23 Aralık Çarşamba günü de Fort Morgan’da ikinci vardiyaya geçerli mazeret göstermeden gelmemeyi tercih etmiş, bu nedenle işten çıkarma süreci başlatılmış ve yaklaşık 150 işçinin işletmemizle olan ilişiği kesilmiştir. Fort Morgan işletmemiz hafta içi iki vardiya olarak çalışmaya devam etmektedir” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.