Cumhurbaşkanı Erdoğan:İstanbul'da kıpırdanırsak Türkiye'de şahlanırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan:İstanbul'da kıpırdanırsak Türkiye'de şahlanırız

İstanbul teşkilatına mesaj veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul'da teklersek Türkiye'de tökezleriz. İstanbul'da kıpırdanırsak Türkiye'de şahlanırız. İstanbul'u sağlam tutarsak, Türkiye'de de, dünyada da bizi yıkacak bir güç tanımıyorum. İstanbul Türkiye ortalamasının altına düşerse buna yanarız" dedi.
"Sosyal medyada şahsım adına birilerine ayar verilmeye çalışıldığını görüyorum" diyen Erdoğan, "Kimsenin racon kesmesine ihtiyacım yoktur. Racon kesilecekse bu raconu bizzar kendim keserim, bu da böyle biline" diye konuştu. Tek tip kıyafetle ilgili konuşan Erdoğan "FETÖ'cüleri kısa zamanda özel hazırlanmış tulumlar içerisinde göreceksiniz" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,   partisinin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş  İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu. Almanya'ya sert dille yüklenen ve gurbetçilere çağrı yapan Erdoğan, "Türkiye düşmanı partile oy vermeyin. Türkiye dostlarına oy verin. Küçük partiymiş falan buna da bakmayın, onları büyütelim" dedi. Kendisi adına sosyal medyada racon kesenler olduğunu da dile getiren ve sert mesaj veren Erdoğan, "Racon kesilecekse ben keserim" diyerek o tartışmalara da noktayı koydu.
 
"Türkiye'de siyaset yapmanın iktidara gelmenin ilk şartı İstanbul'da güçlü bir şekilde durmaktır" diyen Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:
İstanbul'da teklersek Türkiye'de tökezleriz. İstanbul'da metal yorgunluğu olursa Türkiye paslanırız. İstabul'da kıpırdanırsak Türkiye'de şahlanırız. İstanbul'u sağlam tutarsak, Türkiye'de de, dünyada da bizi yıkacak bir güç tanımıyorum. İstanbul'un büyüklüğünü anlamayan hiç kimse İstanbul'a ve AK Parti'ye hizmet edemez. İstanbul'u heyecanla sevmeyen hiç kimse bu şehre ve partimize gereken katkıyı sağlayamaz. İstanbul Türkiye'dir, Türkiye İstanbul'dur. Bu şehrin hakkını vermek zorundayız. Eğer yaptığımız işi bu şehre uygun şekilde yürütmezsek hedeflerimize ulaşamayız. Çalışmamızla, sevgimizle, fedakarlığımızla, bu şehre ve insanlarına kendimizi sevdirirsek İstanbul bizi başında taşır, sırtında taşır. İstanbul'u sağlam tutarsak, Türkiye'de de, dünyada da bizi yıkacak bir güç tanımıyorum.
 
YANARIZ, ÜZÜLÜRÜZ
Büyükşehir  Belediyesi seçimlerinde İstanbul'da, küsuratları konuşmayacağım, yüzde 48'le  büyükşehir belediye başkanlığı seçimini aldık. Ardından halk oylamasında malum  İstanbul yüzde 48,65 oyla neticeyi verdi. Tabii biz İstanbul'u böyle görmek  istemiyoruz. İstanbul, Türkiye ortalamasının altına düştüğü an, buna yanarız,  buna üzülürüz. İstanbul, Türkiye ortalamasının altına düşmemeli, onun üstüne  olmalı. Üstünde olduğu anda birçok şey değişir. Ortalamanın altına düşmemeli üstünde olmalı. Öyle ise bir yerde yanlışımız var, eksiğimiz var. Metal yorgunluğu diyorsak burayı değerlendireceğiz. Bu bir davadır buna böyle bakacağız.
 
BİZE BU GURUR YAKIŞIR MI?
Soruyorum sizlere,  bize kibir yakışır mı, bize gurur yakışır mı? Gurur Allah'a yakışır, bize değil.  Bize ne oluyor ki afra tafra yapıyoruz. Bize ne oluyor ki koltuklardan güç  almanın gayeti içerisine giriyoruz. İdeal siyasetçi oturduğu koltuktan güç alan  değildir oraya güç katandır, bunu böyle bilmemiz lazım.
 
'MESAJI DOĞRU OKUYACAĞIZ'
İstanbul'un ortalamanın altında kalmasının bize verdiği mesajı çok doğru okumalıyız. 22 milyon üye diyor genç. Şu anda bizim 12 milyon üyemiz var. Bunu 2 ile çarp 24 milyon. Buna hazır mıyız? Öyle ise durmak yok yola devam. Mesele bu.
 
Hareketleniyoruz, hareketleneceğiz. Gidilmedik il bırakmayacağız. İstanbul'da da çalınmadık kapı bırakmayacağız.Ülkemizin dışarıdan ve içeriden maruz kaldığı saldırının, mücadelenin şartlarını zorlaştırdığını biliyoruz. Bizim de kendimizi yenilememiz, güçlendirmemiz, geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Sürekli aynı şeyleri yaparak her defasında farklı sonuçlar elde etmeyi beklemek akıl karı değildir. Biz kendimizi yenilediğimiz ölçüde ülkemizin siyasetini, ekonomisini daha da ileriye taşıyabiliriz. Bu hizmet nöbetini İstanbul'da da yeni arkadaşlar ile güçlendirerek sürdürmeye kararlıyız.
 
Kongre sürecimizde  gerçekleştireceğimiz bu değişim asla bir tasfiye değildir. Bizim siyaset  terbiyemizde vefa çok önemlidir. Ülkesine, şehrine, partisine hizmet etmiş hiçbir  arkadaşımızın emeğini, gayretini, fedakarlığını unutmadık, unutmayacağız. Kendisi  yolunu şaşırıp başka mecralara yönelmediği sürece her arkadaşımızın bizim  gönlümüzde ve yanı başımızda yeri vardır. Yarın bir başka yerde, bir başka görevde arkadaşlarımızla beraber çalışacağız. AK Parti'de davasına, ülkesine, milletine sadakat ile bağlı olan herkesin önü sonuna kadar açıktır. İş çok, yapacağımız şeyler çok.
 
Parti  teşkilatlarımızda yaptığımız toplantılarda, tüm milletimizin gözü önünde  konuşuyor, tartışıyor, mesajlarımızı ifade ediyoruz. Aynı şekilde dünya ve ülke  meseleleriyle ilgili konularda da gerektiği her durumda görüşlerimizi kamuoyuyla  paylaşıyoruz. Batı'yla ne konuşmamız gerekiyorsa kapıların arkasında değil,  milletin önünde, dünyanın önünde konuşuyoruz.Belediyeler asla yolsuzlukların içerisinde savrulmayacak. Bu konuda da çok dinamik olacağız. Bu adımı da atacağız.
 
"RACON KESİLECEKSE RACONU BİZZAT KENDİM KESERİM"
Kongre sürecimizde gerçekleştireceğimiz değişim, kendimizi tazelemenin yanında bu vasfımızı da güçlendirmemize vesile olacak. Partimiz içinde kesinlikle arzu ve tasvip etmediğim tartışmalara şahit oluyorum. Kimi köşe yazarları üzerinden başlatılan bu tartışmalarda kimilerinin şahsım adına adeta racon kestiği anlaşılıyor. Benim milletimle, partimle paylaşacağım düşüncem, teklifim varsa bunun yolları bellidir. Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Racon kesilecekse bu raconu bizzat kendim keserim, bu da böyle biline.
Cumhurbaşkanlığıyla  ilgili hususlarda Cumhurbaşkanlığı sözcümüz, hükümet meselelerinde Başbakanımız  ve hükümet sözcümüz, partiyle ilgili konularda da parti sözcümüz gereken  açıklamaları yapıyor. Şahsımın ve sözcülerimin dışında yapılan hiçbir açıklamanın  benimle ilgisi yoktur, partimle ilgisi yoktur
 
Efendim şu köşe yazarı şöyle  yazmış, şu köşe yazarı böyle yazmış, şu köşe yazarının işte Cumhurbaşkanı ile  şöyle dostluğu var'. Hiçbirisi beni bağlamaz. Bunlara da ihtiyacım yok. Ben zaten  konuşuyorum. Bunlara gerek yok ki. Ben derdimi anlatmaktan aciz de değilim, yeri  geldiği zaman bunları anlatıyorum, anlatmaya da devam edeceğim. Hele hele  başkalarının adına açılmış sosyal medya hesapları ve köşe yazıları gibi mecraları  aracı kılma alışkanlığım kesinlikle bulunmuyor, bu da böyle biline. Ben zaten konuşuyorum ya bunlara gerek yok ki, yeri geldiği zaman bunları anlatıyorum.
 
REİS ŞÖYLE DÜŞÜNÜYOR...
Herhalde dünyada benim kadar şeffaf olan, açık konuşan bir başka lider var mıdır, onu da pek bilmiyorum. Bir kişiye mesaj vermem gerekiyorsa bunu zaten sözcülerim aracılığıyla yapıyorum. "Reis şöyle düşünüyorum", bu tür yakıştırmalara hiç kimse itibar etmemeli. Meydanı sosyal medyanın dehlizlerinde gizlenerek, bu hareket içinde fitne çıkartmak isteyenlere asla bırakmayız. Bugüne kadar AK Parti ile ve şahsımla milletimizin arasına kimseyi sokmadık, bundan sonra da sokmayacağız.
 
TERÖR ÖRGÜTLERİ MESAJI...
İstihbarat paylaşımını bile tam olarak bizimle yapmadılar. Fırat Kalkanı Harekatı, batının bölgedeki oyunlarını açığa çıkardı. Başka terör örgütlerini yanlarına alarak aynı projeyi ısrarla sürdürüyorlar. Bize dost olarak görünenlerin PKK ile, PYD ile YPG'yi ve Suriye Demokratik Güçleri olarak belirlenen bir isim ki onu yine değiştiler, kurulmuş veya kurulacak tüm örgütlerin aynı yapı olduklarını çok iyi bildikleri halde, dost görünenler bize yalan söylüyorlar. Suriye ve Irak haritasındaki güçlerin dağılımına bakan herkes oynanan oyunun amacını açıkça görecektir. Hangi ülkenin silahları PKK'da var, hangi ülkenin silahları DEAŞ'ta var biz bunları biliyoruz.
 
"BEKAMIZ SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA GÖZÜMÜZ KİMSEYİ GÖRMEZ"
Bugün bölgede güç gösterisi yapan herkes işine bittiğinde çekip gidecek ama biz bundan sonra da coğrafyamızda kalacağız. Sınırlarımız boyunca kurulan terör yapıları ile uzun ve kanlı mücadeleyi verecek olan bu ülkeler değil, Türkiye. Hedefleri politik olabilir bizim için mesele beka meselesidir. Bekamız söz konusu olduğunda, gözümüz kimseyi görmez, görmeyecektir. İttifakmış, müttefiklikmiş, ticaretmiş, istikbalimiz söz konusu olduğunda bunların hepsi de hükmünü yitirir bu böyle bilinmelidir.
 
TEK TİP KIYAFET AÇIKLAMASI
FETÖ nerede. Bir kısmı Avrupa'da, bir kısmı Pensilvanya'da. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Bunu böyle biliniz. Ha PKK, ha FETÖ, ha DEAŞ, ha FETÖ. Al birini vur öbürüne. Bu ihanet çetesi Türkiye'nin geleceğine saldırmıştır. Milletimiz tek yumruk. Bu ihanet çetesine geçit vermemiştir. Yakın zamanda bunları özel hazırlanmış tuLumları içerisinde göreceksiniz. Özel elbiselerle duruşmalara geldiğiniz göreceksiniz. İnanıyorum ki, yıl sonuna kadar da yargımız bunlarla ilgili kararları büyük ölçüde vermiş olacaktır.
 
"TÜRKİYE DÜŞMANI OLAN PARTİLERE SAKIN HA, OY VERMEYİN"
Bütün bu adımları atarken benim sizden ricam şu; Bu yoldaki heyecanımızı, coşkumuzu asla kaybetmeyeceğiz. Almanya seçime gidiyor, 15-20 gün var. Hala bizimle uğraşıyor. Sen bizimle niye uğraşıyorsun. İşine bak ya. Bizde referandum oldu, bizimle uğraştınız. Hayır kampanyasına katıldılar. Sözde Türk diye geçinen bir ahlaksız orada bir "hayır" kampanyası yaptı. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'na ne yazık ki, Almanya'nın kapısını kapattılar. Merkel de dahil, muhalefet de dahil. Bunların demokrasi ile yakından uzaktan alakası yok. Söylediğimiz zaman da yalan bunlarda gani.
 
Biz de buradan mesajımızı veriyoruz. Onlar o kampanyada Türkiye'ye böyle saldırdılar da ben oradaki vatandaşlarımıza niçin mesaj vermeyeyim. Ne diyorum; Türkiye düşmanı olan partilere sakın ha, oy vermeyiniz. Sakın. Türkiye dostu olanlarla beraber olun. Küçük partiymiş falan buna da bakmayın, onları büyütelim. Bu seçimde onlar sandıkta bana göre bir tokat yemeleri lazım. Şu anda diyorlar ki, bizim demokratik mücadelemize karışıyor. Ne alakası var. Senin gibi kalkıp sizin bize yaptığınızı biz yapmıyoruz. Sadece Türkiye düşmanlarına sandıkta demokratik bir ders verin diyoruz bu kadar. Bizim yanımızda teröristler yok ama sizin yanınızda teröristler vardı.
 
ALMANYA DIŞIŞLERİ BAKANINA SERT TEPKİ
Sen kimsin. Önce haddini bil. Senin muhatabın ben değilim. Dışişleri Bakanı. Onun bakanı AB Bakanı dedi.
 
BİN TIR'I AŞKIN MÜHİMMAT TERÖRİSTLERE VERİLDİ
Tüm Türkiye'ye ve dünyaya sesleniyorum. Bin TIR'ı aşkın mühimmat, zırhlı, silah Irak'tan geçti, Suriye'deki teröristlere teslim edildi. Sonra onlar Türkiye'ye karşı kullanılacak. Diyoruz ki, bu silahları ne yapacaksınız. G-20'de bunu Trump'a da söyledik, o da arkadaşlarına serzenişte bulundu. Geri alınmasını istiyoruz. Geri alacağız diyorlar, biz bunlara inanmıyoruz. Türkiye kimseden insaf beklemiyor. Hakkı olmayan bir şeyi de talep etmiyor. Sadece kendi varlığına, egemenliğine saygı gösterilmesini istiyor. Bu saygının gösterilmediği durumlarda da kendi başımızın çaresine bakmaktan başka bir derdimiz olamaz.Önümüzdeki günlerde gelişmeler Türkiye'nin bu kesin duruşu doğrultusunda eminim ki şekillenecektir. Hükümetimiz hazırlıklarını bu çerçevede yürütüyorlar.  AK Parti olarak bizim de gündemimizdeki meseleleri süratle sonuçlandırarak bu konulara odaklanmamız gerekiyor.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.