FLAŞ! Karayılan'ın PKK'ya şoke eden talimatı

FLAŞ! Karayılan'ın PKK'ya şoke eden talimatı

Güvenlik güçleri, Silopi halkının görüşlerini içeren bir rapor hazırladı. Raporda Karayılan'ın verdiği talimatlar da yer aldı.

Güvenlik güçleri, bölücü terör örgütüne düzenlenen operasyona ilişkin Silopi halkının görüşlerini içeren bir rapor hazırladı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarının Şırnak'ın Silopi ilçesinde bölücü terör örgütüne yönelik operasyonu sürüyor.

VATANDAŞLARLA GÖRÜŞTÜLER

Bu kapsamda operasyona yönelik halkın görüşünü içeren bir rapor hazırlandı. Rapor, 15 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla başlatılan operasyonlarda teröristlerden arındırılan bölgelerdeki vatandaşlarla temasa geçilerek onlarla yapılan görüşmeler sonucunda oluşturuldu.

"NİYE BU KADAR GEÇ KALDINIZ?"

Buna göre, güvenlik güçleri, arama kararlarıyla kontrol ettikleri evlerde veya kendi isteğiyle evlerinden çıkan vatandaşlarla ilgili birkaç münferit olay dışında herhangi olumsuz bir tavır ve davranışla karşılaşmadı. Vatandaşlar güvenlik güçlerine "Niye bu kadar geç kaldınız" sorusunu yöneltti. Terörden bıkan Silopi halkının devlet otoritesinin yeniden tesisi yönünde bir beklenti içinde olduğu tespit edildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİNE KARŞI SEMPATİ OLUŞTU

Sokağa çıkma yasağından etkilenen vatandaşlara yönelik devam eden erzak ve su dağıtımı ile verilen sağlık hizmetleri de halk tarafından çok olumlu karşılandı. Evden çıkamayacak durumdaki ailelerin 155 ve 156 telefon numaralarını arayarak acil ihtiyaçlarını bildirmeleri üzerine market ve eczaneden alınan ihtiyaçlarının zırhlı araçlarla evlerine bırakıldığı hatırlatılan raporda, bu durumun güvenlik güçlerine yönelik halkta büyük bir sempati oluşturduğu vurgulandı. Vatandaşa yönelik bu hizmet yerine getirilirken güvenlik güçlerinin olası tuzaklara yönelik de her türlü tedbiri aldığı belirtildi.

HALK OPERASYONLARA DESTEK VERİYOR

Halkın, "Devletin halka çok iyiliğinin dokunduğu ve devletin Silopi halkının yanında olduğunu gösterdiği, güvenlik güçlerinin halka yönelik olumsuz bir davranışının olmamasının bölücü terör örgütün planlarını bozduğu ve devletin elini güçlendirdiği" yönünde ifadeleri de raporda yer bulurken, halkın operasyonlara büyük destek verdiği vurgulandı.

SİLOPİLİLER TERÖRİSTLERİN TAMAMEN TEMİZLENMESİNİ İSTİYOR

Operasyonlar ne kadar sürerse sürsün dayanmaya çalışacaklarını ifade eden Silopililer, sokağa çıkma yasağına ara verilmesi veya yasağın kaldırılması durumunda bölücü terör örgütü üyelerinin yeniden etkinliğini artırabileceğini belirtti. Buna kesinlikle müsaade edilmemesini talep eden vatandaşlar, sonuna kadar gidilerek teröristlerin bölgeden tamamen temizlenmesi durumunda kendilerinin teröristlere karşı direnme cesareti bulabileceklerini ve bir daha ilçede bölücü terör örgütü üyelerinin yerleşmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi.

"SIKINTI ÇEKİYORUZ" DİYE FERYAT EDENLER...

Bazı basın yayın organlarında sokağa çıkma yasağına yönelik "hapishane" ifadelerinin kullanıldığı hatırlatılan raporda, bunun kesinlikle doğru olmadığı vurgulandı. Alınan tedbirlerle halkın genel ihtiyaçlarının büyük ölçüde giderildiği ve vatandaşların büyük bir sıkıntı çekmediği kaydedilen raporda, "Sıkıntı çekiyoruz" diye feryat edenlerin "bölücü terör örgütünce kullanılan kesim" olduğu raporda özellikle belirtildi.

SİVİLLERE ATEŞ AÇILDI

Operasyonların halkın sağduyusu sayesinde Silopi'de hızla devam ettiği belirtilen raporda, köşeye sıkışan teröristlerin büyük rahatsızlık duydukları ve bölgeden ayrılmaya çalışan sivillerin üzerine ateş açtığı kaydedildi. Bölgeden ayrılarak yakındaki akrabalarının evlerine gitmek isteyenler ise güvenlik güçlerinin yardımıyla bu amaçlarına ulaşabildi.

KARAYILAN'DAN TALİMAT: OLUMLU KONUŞUN

Operasyonların başladığı tarihten bugüne kadar geçen zamanda vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmeden, titizlikle icra edilen operasyonlarla yapılan yardımların bölücü terör örgütünü rahatsız ettiği, bu durumun örgütün elebaşlarındanMurat Karayılan'ın talimatlarına da yansıdığı tespit edildi. Karayılan talimatında, teröristlerden telsiz konuşmalarında çok dikkatli olmalarını, her teröriste telsiz verilmemesini, telsizi kullananların sürekli olumlu yönde konuşarak moral ve motivasyonu yüksek tutmalarını istedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.