Nedir bu Pakrudin? Enes Kanter neden ısrarla Pakrudin diyor?

Nedir bu Pakrudin? Enes Kanter neden ısrarla Pakrudin diyor?

İlk olarak Kasım 2015'te Fethullah Gülen, bedduasında kullandı "Pakrudin" kelimesini. 15 Temmuz'dan sonra ise Enes Kanter iki kere üst üste "Biz bu hizmeti sokakta bulmadık ki birkaç 'pakrudin' dönme yüzünden bırakalım" dedi. Peki nedir bu Pakrudin? Israrla neden Pakrudin diyorlar?

Fethullah Gülen 2015 yılının Kasım ayında bir beddua etmiş ve şöyle demişti: "Pakrudin Terör Örgütü’nün Allah belasını versin!.. Pers Terör Örgütü’nün Allah belasını versin!.. Terör örgütü olmayana, 'terör örgütü' diyenlerin Allah belasını versin!.. Paralel olmayana 'paralel' diyenlerin de Allah belasını versin!"

15 Mart darbe girişiminim ardından da Fetullah Gülen'in en ünlü destekçilerinden biri olan NBA oyuncusu Enes Kanter Twitter'den iki farklı açıklama yaptı.(Kanter'in açıklamalarını aşağıdaki ilgili haberler kısmında bulabilirsiniz)

Enes Kanter'in, biri ailesinin kendisini reddetmesinden sonra, biri de önce, yaptığı iki farklı açıklamada da Fetllah Gülen'in kullandığı o terimi kullanması dikkat çekiciydi."Hocaefendi yolunda anam, babam, kardeşlerim, tüm sülalem feda olsun" diyen Enes Kanter'in iki açıklamasında da kullandığı "Biz bu hizmeti sokakta bulmadık ki birkaç 'pakrudin' dönme yüzünden bırakalım" cümlesi dikkatli gözlerden kaçmadı.

PEKİ NEDİR BU PAKRUDİN?

Ermeniler içinde Yahudi orijinli bir unsurun 2 bin 700 yıldır varlığını sürdürdüğü Pakraduniler (Bagratuni/Bagratids) adı verilen ve asırlarca Ermeni toplumunu yöneten gizli (Kripto) Yahudi asıllı cemaate Pakraduniler deniyor. 

Pakraduniler, ilk olarak MS 30 yılında Yenanos adlı İspir kralı ile tarih sahnesine çıkıyotlar . Yenanos'un ardından kral olan Bagarat'dan ötürü Pakraduni olarak anılıyorlar. Hanedanlık 885 yılında Ashot I tarafından kuruluyor. Başkenti bügünkü Ermenistan sınırları içinde bulanan Divin olmasına karşın 961 yılından itibaren Ani başkent oluyor.
Levon Panos Dabağyan'ın iddialarına göre, Pakraduniler Yahudi orijinlidir. Pakradunilerin Ermeni kültürünü yaşatan Hıristiyan inançlı bir halk olduğu bilinmektedir.Ermeni cemaatinden Levon Panos Dabağyan, 2006 yılında Cemaat'in yayını Aksiyon Dergisinde vermiş olduğu röportajında Pakradunilerin Ermenilerden farklı bir yaşam sürdüklerini, geleneklerini devam ettirdiklerini, domuz eti yemediklerini ve çocuklarına İbrani isimler verdiklerini söylüyordu.

Pakradunilerle ilgili mitolojik bir hikaye yer alıyor kaynaklarda. 2700 yıl önce Ermenilere esir düşmüş Yahudiler, Ermeni gibi görünüp Yahudiliklerini sürdürmüş ve yıllar sonra da Ermenileri yönetmiş. İddiaya göre bu örgüt, Selçuklu ve Osmanlı döneminde de varlığını sürdürmüş.

GÜLEN VE KANTER PAKRUDİN'İ ISRARLA VURGULAYARAK NE DEMEK İSTİYOR?
Bu konudaki en önemli iddia, Gülen ve en büyük destekçileriden NBA oyuncusu Enes Kanter, Pakrudin kelimesini özellikle kullanıyorlar çünkü "Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin bazı yöneticilerinin kripto (gizli) Yahudi olduğu" dedikosunu yaymaya çalıyorlar.

Pakrudin derken kendi cemaatlerine de bazı mesajları olduğu söyleniyor. Onlar da şöyle:

Öncelikle Tabana mesaj veriliyor: “Biz de Pakrudin gibi bir örgütüz. Onlar 2700 yıldır yok edilemedi bizi de yok edemezler”,
İmamlara da mesaj var: “Siz de Pakrudinler gibi örgütlenin.”
Kendini gizlemeye devameden camaat üyelerine giden mesaj ise: “Pakrudinler gibi birçok kurumda yerleşen kripto elemanımız harekete geçsin”. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.