Erkekleri çocukluklarına inerek tanıyın

Erkekleri çocukluklarına inerek tanıyın

Anne ve babaların çocuklarına karşı davranış biçimleri, çocuğun oluşma aşamasında olan karakterine birebir etki gösteriyor. Erkek çocuklarının anne ve baba özelliklerine göre geliştirdikleri karakterleri sağlıklı ilişkiler kurmalarını sebep ya da engel olabiliyor. 

Bu yazımızda anne ve babalardan yola çıkarak, erkeklerin çocukluk yıllarına inip sahip olduğunuz ilişkide partnerinizi daha iyi tanımanız için karakter haritalarının en başına gideceğiz.

Otoriter ve Baskıcı

Geleneksel aile yapısında görülen tutum ve davranışlar, çocuğun davranışlarının daima denetim altında tutulması ve ona karşı olan duyarlılığın az olması yoluyla ortaya çıkar. Kuralları ebevenylerin belirlediği, çocuğun söz hakkına sahip olmadığı yetiştirme tarzıyla çocuğa açıklama yapılmadan verilen tüm kural ve emirlere itaat etmesi beklenir. Sevgi ve şefkat konusunda eksik büyüyen çocuk, verilen cezalar ve kısıtlamalarla bir birey gibi davranmasının önüne geçilmiştir.

Otoriter ve baskıcı tutumla yetişmiş bir erkeği nasıl tanırsınız ?

Kendi ailelerinde söz hakkı alamadıkları için ileride onları duygu ve düşüncelerini sosyal yaşamında rahatça dile getiremeyen kişiler olarak görebilirsiniz. Genellikle başkalarının onları kontrol edebildikleri, denetlenebilir işlerde çalışırlar. Hayatlarını istekleri doğrultusunda yönlendirmek yerine olması gerektiği gibi davranmaya çalışırlar. Zincirlerini asla kıramayan bu erkek tipi, başkalarının onlar hakkında ne düşündüğüne gerektiğinden fazla önem verirler.


Dengesiz ve Kararsız

Anne ve baba arasında yaşanan görüş ayrılıkları, annenin de babanın da aynı olaylara farklı zamanlarda farklı tepkiler göstermesi çocuk üzerinde dengesiz ve kararsız bir tutum oluşturur. Bu ailelerde aşırı hoşgörü ve sert cezalandırma arasında gidip gelen tutum belirsizdir.


Dengesiz ve kararsız tutumla yetişmiş bir erkeği nasıl tanırsınız?

Hiçbir ortamda kendini savunamama özelliğine sebep olan bu tutum, görüşlerini rahatça açıklayamayan bir karakter özelliği yaratır. İç çatışmalar yaşayan birey, güvensizlik problemini önce anne ve babaya karşı başlasa da tüm çevresine karşı yaşadığı kuvvetli bir duygu haline gelir. Her durumda herkesten şüphelenebilir, kararsız ve dengesiz kişiler olarak tanınırlar.


Aşırı Hoşgörülü

Genellikle çok geç yaşta çocuk sahibi olan ya da tek çocuklu standart aile yapısında görülür. Aşırı sevgi ve kuralsızlık durumu, çocuğa her istediğini yapabilme ve kural koyabilme yetisini verir. Çocuk odaklı ebeveyn tutumunda, çocuk her istediğinin anında yapıldığını ve ne yaparsa yapsın cezalandırılmadığını bilerek yetişmiştir.

Aşırı hoşgörü tutumuyla yetişmiş erkeği nasıl tanırsınız ?

Kuralsızlıkla çocukluk çağında tanışan erkek, sınırlarını bilmez, isteklerini erteleyemez. İstekleri ertelendiğinde hırçınlaşmaya başlar. Her istediği ailesi tarafında yapılan erkek, büyüdüğünde aynı ilgiyi arkadaşlarından ve eşinden de görmek ister. Yaşadıkları doyumsuzluk, onları gururlu, kibirli ve bencil bir insan haline dönüştürür. Sabırsızlık en ciddi göstergeleridir.

İlgisiz ve Kayıtsız

İstenmeyen hamilelik, olması gerekenden daha önce anne-babalığı yaşayan, geniş aile olarak yaşayan ve genellikle eğitim seviyesi düşük oluğunda karşılaşılan tutumlardır. Çocuğun ilgi ve gereksinimlerine tepkisiz kalan ebeveyn çocuğun hiçbir durumuyla çocukluk çağından itibaren ilgili olmamıştır.

İlgisiz ve kayıtsız tutumla yetişmiş erkekleri nasıl tanırsınız?

Davranış bozukluklarının en ciddilerine yol açan bu tutum, yetişkin erkeğin kaba ve müstehcen bir dil kullanması, gösterişli ve ilgi odağı olma konusundaki ısrarı, huysuz tavırları ve herkese karşı takındığı söz kesme, dinlememe özellikleriyle bireyde ortaya çıkar. Kural tanımayan, zamanını iyi değerlendiremeyen bu erkekler, genellikle hayatları hakkında hep yanlış kararlar vermeye eğilimlidirler.

Aşırı Koruyucu ve Müdahaleci

Genellikle ailede kayıp yaşanıldığında ve ruhsal problemli bir veya bir kaç kişi olduğunda rastlanılan bu tutum, aşırı kaygı ve koruma içgüdüsüyle ortaya çıkar. Kendi kararlarını verecek yaşa dahi gelseler bu tutumu sergileyen anne baba onların tüm ihtiyaçlarını karşılamaya devam ederler.

Aşırı koruyucu ve müdahaleci tutumla yetişmiş erkekleri nasıl tanırsınız?

İlerleyen yaşına rağmen ailesinden bağımsız hareket edemeyen, kendi kararlarını verme konusunda sorunlar yaşayıp anne ve babasına sormadan hiçbir konuda kesin adımlar atamayan erkekler genellikle bu tutumla yetişmişlerdir. Sorumluluk duygusu asla gelişemeyen bu karaktere sahip bir erkek, hayatına giren kişilerin himayesi altında yaşamayı daha makul bulurlar. ‘Büyümeyen adam’ olarak nitelendirilen karakter, aslında ürkeklik ve çekingenlik ile anne baba baskısının dışa vurumunu yaşarlar.


Mükemmeliyetçi

Herşeyin her zaman en iyisi olmalı düşüncesiyle çocuklarını yetiştiren anne babaların tutumu olan mükemmeliyetçilik, esasında katı kurallar ve yasaklar ile çocuğu kısıtlar.  Küçük yaşta çocuğunun omuzlarına kaldıramayacağı yükler yükleyen aile, çocuğun gözüne hayatı siyah ve beyaz olarak tanımlar.

Mükemmeliyetçi tutumla yetiştirilmiş erkekleri nasıl tanırsınız?

Küçük yaşlarından itibaren hislerini ve isteklerini bastırıp, ailesinin dayatmalarıyla büyümüş erkekler içlerinde hep bir çatışma yaşarlar. Doğrunun kendi istekleri mi yoksa ailesinin ona öğrettikleri mi olduğu konusunda yaşadıkları ikilem, onların çevresine karşı ya sevgi ya da nefret gibi ortası olmayan hislerle yaklaşmalarına sebep olur. Herşeyin en iyisine sahip olmak konusunda ısrarcı olan karakterdeki erkekler, yenilgiyi kabul etmeyen ve yenilgi karşısında büyük hayal kırıklıkları ve depresyon yaşayan biri haline dönüştürür.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.