Hamilelikte (gebelik) ultrasonografi (ultrason) nedir? Niçin yapılır?

Hamilelikte (gebelik) ultrasonografi (ultrason) nedir? Niçin yapılır?

Hamilelik dönemi hakkında merak edilen birçok konular bulunmaktadır.Bu konular arasında en fazla merak edilen bu dönemlerde ultrasonografi (halk arasında bilinen ismiyle kısaca ultrason) testinin ne anlama geldiği ve bu testlerin neden yapıldığıdır. Dilerseniz makalemizde çokça merak edilen bu konu hakkında bilgiler sunalım. Hamilelikte (gebelik) ultrasonografi (ultrason) nedir, niçin yapılır sorularının cevaplarını vermeye çalışalım.

Konuya ilk olarak ultrasonografinin genel tanımlaması hakkında bilgiler sunarak başlamakta fayda var. Hamilelikte (gebelik) ultrasonografi (ultrason), nedir, niçin yapılır sorularının cevaplarını verebilmek için işe ultrasonun genel olarak ne anlama geldiğinden başlamak gerekir.

ULTRASONOGRAFİ NEDİR?

Halk arasında kısaca ultrason olarak da adlandırılan ultrasonografi  testiningebelikteki en belirgin niteliği,bebeğin gelişim sürecinin sorunsuz ve kesintisiz olarak takip edilebilmesini sağlamaasıdır. Bununla birlikte bebeğin tüm organlarının gelişim gösterip göstermediğini tespit edilmesini de sağlar. Bu harika yöntemin yine en belirgin özelliklerinden biri de günümüzde hamilelik dönemlerinde en fazla uygulanan test yöntemlerinden biri olmasıdır. Dolaysıyla diğer test uygulamarına kıyasla çok daha kaliteli sonuçlar sunabilen ultrasonografi uygulaması geçmiş dönemlerde daha çok batı toplumlarında uygulanmaktaydı. Ancak gelişen tıp ile birlikte ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır.

HAMİLELİKTE ULTRASONOGROFİ NE ZAMAN UYGULANIR?

Ultrasonografi uygulaması hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika uygulamanın hamilelik dönemlerinde hangi süreçlerde uygulanabildiği hakkında bilgiler sunalım. Ultrasonografi uygulaması hamilelik dönemlerinde genel olarak 19 ve 23. haftaları arasında uygulanmaktadır. Dolayısıyla hamilelik dönemlerinde bebeğin tüm gelişimlerini bu haftalar içerisinde tamamlaması beraberinde bu harika uygulamanın daha verimli sonuçlar sunmasını sağlayabilmektedir.

ULTRASONUN HERHANGİ BİR YAN ETKİSİ VAR MI?

Hamilelikte ultrasonografi uygulaması hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu uygulamanın yan etkilerinin bulunup bulunmadığı hakkında bilgiler sunalım. Birçok anne adayı ultrasonografi uygulamasından biraz çekinirler.

Sahip oldukları yanlış bilgiler nedeniyle bu uygulamadan çekinen anne adaylarına uzmanlar açıklamalarda bulunmakta ve bu uygulamadan çekinilmemesi gerektiğinin altını ısrarla çizmektedirler. Bu ayrıntı hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu uygulamanın yan etkilerinin bulunup bulunmadığı hakkında bilgiler sunalım.

Uzmanlar bu uygulamanın herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını belirterek tam aksine son sistem teknolojiye sahip olduğundan dolayı anne adaylarının ayrıca fiziksel olarak rahatlamasına destek olabilmektedir. Dolayısıyla uzmanlar bu harika uygulamanın herhangi bir olumsuz yanının bulunmadığını belirterek anne adaylarının bu anlamda içinin rahat olması gerektiğinin altını çizmektedirler.


ULTRASONUN DİĞER UYGULAMALARDAN BAŞLICA FARKLARI 

Ultrasonografi uygulamasının diğer uygulamalardan bazı farkları bulunmaktadır.İşte bu harika uygulamanın diğer uygulamalardan farkları şunlardır;

* Sonuçları daha hızlı sunmaktadır.
* Hata oranı neredeyse yüzde sıfır seviyesinde bulunmaktadır.
* Bebeğin iç ve dış tüm uzuv ve organlarının detaylı olarak görüntülenmesi ve sağlıklı olup olmadığı hakkında gerekli olan tüm bilgileri sunmaktadır.
* Bebeğin genel sağlığının ne durumda olduğunu çok yakından gözlemlemektedir.
Görüldüğü üzere ultrasonografi uygulamasının diğer uygulamalardan bazı farkları bulunmaktadır. Dolaysıyla da hamilelikte en fazla tercih edilen uygulamalar arasında ilk sırada bulunmaktadır. Makalemizde hamilelikte ultrasonografi uygulaması hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.


Hamilelikte ultrasonografi, bebeğin iç ve dış tüm uzuv ve organlarının detaylı olarak görüntülenmesi sağlar ve sağlıklı olup olmadığı hakkında gerekli olan tüm bilgileri sunar.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.