Kemik erimesi nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kemik erimesi nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen kemik erimesi taşıdığı riskler nedeniyle henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda mutlak olarak doktora başvurulması gereken ciddi bir hastalıktır. Peki erkeklere kıyasla daha çok kadınlarda görülebilen kemik erimesi tam olarak nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Günümüzde nadiren de olsa görülebilen iskelet hastalıklarından biri de kemik erimesi hastalığıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen kemik erimesi taşıdığı riskler nedeniyle henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda mutlak olarak doktora başvurulması gereken ciddi bir hastalıktır. Erkeklere kıyasla daha çok kadınlarda görülebilen kemik erimesi ya da diğer bir ismiyle ''Osteoporoz'' hastalığı kemik içi minerallerin kalsiyum kaybetmesi sonucu zayıflaması, güçsüz ve kırılgan bir yapıya dönüşmesi sonucunda meydana gelmektedir.

KEMİK ERİMESİNİN BELİRTİLERİ
Kemik erimesi rahatsızlığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Kemik erimesi rahatsızlığının başlıca belirtileri şunlardır;

* Sırt ve bel bölgesinde oluşan ağrılar
* Omurga kırıkları
* Boyda gözle görülür oranda kısalma meydana gelmesi
* El bileklerinde oluşan kırıklar
* Kaburga ve kalça kemiklerinde kırıklar
* Omuzlarda yuvarlak oluşumu kemik erimesinin başlıca belirtileridir.
Yukarıda da görüldüğü üzere kemik erimesi hastalığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Kemik erimesi hastalığının belirtileri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de tedavi yöntemlerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım.

KEMİK ERİMESİNİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Kemik erimesinin tıbbi tedavi yönteminden ayrı olarak ayrıca birçok doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kemik erimesinin doğal tedavi yöntemleri şunlardır;

* Günlük olarak düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalı
* Yeterli ve dengeli olarak beslenilmeli
* Kalsiyum bakımından zengin besinler bolca tüketilmeli
* D vitamininin bolca alınmasına özen gösterilmeli
* Gün ışığında minimum 15-20 dakika boyunca kalınmalı
* Hastanın devamlı olarak yakın gözetim altında bulundurulmasına dikkat edilmeli (oluşabilecek kazalara karşı)
Kemik erimesinin doğal tedavi yöntemleri genellikle bunlardır. Kemik erimesinin tıbbi yönden tedavi yöntemi ise genellikle kemik içi minerallerin tamamlanması amacıyla uygulanan ilaç yöntemleridir. Vitamin ilaçları sayesinde kemiklerin güçlendirilmesi sağlanabilmektedir.

KEMİK ERİMESİ DAHA ÇOK KİMDE GÖRÜLÜR?
Kemik erimesi hastalığı erkeklerde görülmekle birlikte daha çok kadınlarda görülebilmektedir. Özellikle de orta yaş ve ileri yaşlardaki bayanlarda sıkça görülebilen kemik erimesi hastalığı tedavi sürecinin başarılı olarak geçebilmesi açısından mutlak olarak zamanında müdahale gerektiren hastalıklardandır.

Dolayısıyla uzmanlar kemik erimesi rahatsızlığının belirtilerinden yalnızca bir tanesinin dahi görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Makalemizde kemik erimesi hastalığı hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.


Özellikle ileri yaşlardaki kadınlarda sıkça görülebilen kemik erimesi, zamanında müdahale gerektiren hastalıklardandır.


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.