Prof. Dr. Engin Oral Endometriozis'i boş vermeyin diyor

Prof. Dr. Engin Oral Endometriozis'i boş vermeyin diyor

Prof. Dr. Engin Oral ile Dünya Endometriozis Günü vesilesiyle Endometriozis Derneği'nin çalışmalarını, dernek amaçlarını, hedeflerini konuştuk. Çikolata kisti ve pelvik ağrı hakkında rakamlar da veren Engin Oral kadınlara "boş vermeyin" mesajı yolladı.

Çikolata kistine karşı Türkiye'de sosyal farkındalık yaratmak ve endometriozis'e karşı mücadele etmek için 2009 yılında kurulan Endometriozis ve Adenomyozis Derneği, bu yıl da 24 Mart 2018 Dünya Endometriozis Günü vesilesiyle çok sayıda dikkat çekici proje gerçekleştiriyor. Dernek Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Engin Oral "Türkiye'de yaklaşık 2 milyon kadında endometriozis" görünüyor diyor. Kendisiyle Dünya Endometriozis Günü dolayısıyla kadınlardakai endometriozis problemini, pelvik ağrı sıkıntılarını, çikolata kistine karşı yapılan çalışmaları sorduk ve derneğin etkileyici çalışmaları hakkında bilgi aldık. Orla "resmi kurumlarla ortak projelere de açığız" diyor.

Endometriozis Derneği olarak çikolata kisti konusunda Türkiye'de kadınlarımızın farkındalığını nasıl buluyorsunuz?
Sadece Türkiye’de değil tüm dünya’da çikolata kisti hakkında farkındalık maalesef oldukça düşük. İngiltere’de endometriozis’in kadınlardaki bilinirliğinin %20 olduğu bildirilmiş.
İngiltere’de bile bu kadar düşük bir oran bildirilirken ülkemizdeki durumu tahmin etmek hiç de güç değil. Endometriozis’in Türkiye’de bilinilirlik oranının tahminen %5’ler civarında olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla Dernek olarak çok daha fazla çalışmamız ve farkındalığa dikkati çekmemiz gerekiyor.

Her yıl Mart ayının son cumartesi günü Dünya Endometriozis Günü. Dernek olarak bu günle ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 
Çikolata kisti ile ilgili en önemli aktivite şüphesiz hastaların bilinçlendirilmesine yönelik olmalıdır. Geçen sene ilk defa derneğimiz Endometriozis Mart Farkındalık ayına yönelik (Dernek olarak kısaca EndoMart Olarak kullanıyoruz) Kadıköy Belediyesi'nde Halkı bilinçlendirme toplantısı yaptık. Bu toplantı basında genişçe yer aldı. Bu sene de özellikle gene halkımıza ulaşmak ve Endometriozis farkındalığının artması için bir dizi aktivite yaptık.
Bunlardan ilki Bursa’da Bursa Eker I Run koşusuydu. Özel bir stand kurduk ve halkı bilinçlendirmek için genç hekimler bu standa görev aldılar ve ayrıca bu koşuya bazı hocalarımızda katılarak destek verdiler. Gene İstanbul'da yapılan Avrasya maratonuna derneğimiz adına katılan gönüllü genç meslektaşlarımız çikolata kistine dikkat çekmeye çalıştılar. Ayrıca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi ile birlikte (ÇEKÜSH) yaklaşık 200 aile hekimine hizmetiçi eğitimde Endometriozis ve Adenomyozis Derneği olarak ‘’Endometriozis-Kronik Pelvik Ağrı- Dismenore’’ eğitim verildi. Bu aktivitelere mart ayından önce başladık. Ayrıca Bu ay yani mart ayında toplumda farkındalığı arttırmak için derneğimiz aracılığıyla hazırlanan bilgilendirme videosu da tüm sosyal medya ortamlarında paylaşılacak.

PROF. DR. ENGİN ORAL: KADINLARDA ÇİKOLATA KİSTİ ÇOK YAYGIN
Çikolata kisti kadınlarda ne kadar yaygın acaba?
Kısaca 10 kadından birinde görülüyor. Tüm dünya’da 180 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 2 milyon kadında endometriozis görülmektedir. Fakat özel durumlarda sıklığı çok fazla olarak karşımıza çıkıyor. Mesela infertilite (kısırlık) nedeniyle bize başvuran bir kadında sıklık yüzde 40’lara kadar çıkıyor. Aynı durum Kronik pelvik ağrı tanısı konan kadınlarda’da yüzde 40-60 oranında Endometriozis görülüyor.

Türkiye adına dünya üzerindeki endometriozis toplantılarında çokça varsınız. Bu Dernek adına önemli bir başarı. Uluslararası çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz lütfen?
Derneğimiz küçük ve sadece bir hastalığın derneği olmasına rağmen oldukç aktif ve kuruluş zamanı olan 2009 yılından bu yana çokta zaman geçmemesine rağmen birçok önemli toplantıya ev sahipliği yapmış veya toplantılara katılarak destek vermiştir. 2. Asya Endometriozis Kongresi, Avrupa Üreme Tıbbı Derneğinin Endometriozis toplantısı İstanbulda derneğimizin ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Endometriozis’in en sıkıntılı konularından Derin İnfiltratif Endometriozis ile ilgili’de ilk defa uluslararası bir toplantıyı da başarıyla gerçekleştirdik. Europian Endometriozis League (Avrupa Endometriozis Derneği)’nin Berlin'de yapılan 2. Kongresinde ve Budapeşte’de yapılan 3.Kongresinde Hocalarımız hem ana konuşmalar hem de özel kurslar gerçekleştirmiştir. Ayrıca 2017 yılında Kanada’da gerçekleştirilen Dünya Endometriozis Kongresinde Derneğimiz özel bir kurs gerçekleştirerek mevcut bilgi birikimini dünyadaki meslektaşlarımızla paylaşmıştır. Bunların yanı sıra derneğimiz hem kendi bünyesinde hem de birçok ulusal kongreye de bilimsel katkı sağlamıştır. Ayrıca önümüzdeki ay, 20-21 Nisan tarihleri arasında 1.İstanbul Kronik Pelvik Ağrı toplantısını da İstanbulda gerçekleştireceğiz.

ENDOMETRİOZİS VE ADENOMYOZİS DERNEĞİ VİTES YÜKSELTİYOR
Endometriozis konusunun ülkedeki en yetkin derneği olarak resmi kurumlardan beklentileriniz nelerdir?
Derneğimiz bugüne kadar hem meslektaşlarımızı hem de toplumumuzu, çikolata kistine sahip hastalarımızı bilinçlendirmek için birçok aktivite gerçekleştirmiştir. Derneğimizin bu konuda hem sosyal medya’da (Facebook: endometriozis türkiye endometriosis, instagram: endometriozis_tr) hem de internette bir web sitesi (www.endometriozis.org) bulunmaktadır.
Bu web sitesine devamlı güncel bilgiler yüklenmektedir. Fakat resmi kurumlarla birlikte gerek ulusal gerekse uluslararası projeler için çalışmak çikolata kisti konusunda şüphesiz ki çok daha hızlı ilerlememizi sağlayacaktır. Fakat şu ana kadar resmi kurumlarla yapılan çalışmalarda ilerleme hızımız oldukça yavaştır. Fakat biz Endometriozis ve Adenomyozis Derneği olarak resmi kurumlarla ortak projelere son derece açığız. Önümüzdeki dönemdeki en öncelikli konumuz halka arasında bu hastalığın bilinirliğinin arttırılmasına yönelik olacaktır. İlerleyen dönemde özellikle de toplum tarafından bilinen kişilerle endometriozis’in bilinirliğinin arttırılması için ortak farkındalık çalışması yapmayı planlıyoruz.

Prof.Dr.Engin Oral,
Endometriozis & Adenomyozis Derneği Başkan Yardımcısı,
İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana bilim Dalı Reprodüktif Endokrinoloji Bilim Dalı ve Tüp Bebek Ünitesi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.