Bağırsak bakterisi ilaçların kanserle savaşmasına yardım edebilir

Bağırsak bakterisi ilaçların kanserle savaşmasına yardım edebilir

Kanserle savaşta bağırsak bakterilerinin önemi ve kanser olmayanların da geleceğe sağlık yatırımı olarak dikkat edilmesi gereken herşeyi araştırmalar gözler önüne serdi.
Sindirim sisteminin içinde diplerde yaşayan bakteri, kanser ilaçlarının nasıl çalıştığını değiştirecek gibi görünüyor.

Bağışıklık tedavileri -kanserle savaşmak için vücudun kendisini savunma donanımı- hastaların küçük bir oranında  ölümcül kanseri bile temizleyebilir.

Texas Üniversitesi tarafından yapılan küçük bir araştırmada, yararlanılma olasılığı yüksek bağırsak bakterilerinin bir çok çeşidinin barındığı bir komüniteye  rastlanılmıştır.


UK Kanser Araştırması, farkedilen bağırsak bakterilerinin müthiş bir güce sahip olduğunu söyledi.İnsan vücudu trilyonlarca mikroorganizmaya ev sahipliği yapar.


Çalışmaların artan kapasitesi, mikropların bağışıklık sistemimizi etkileyebildiğini, otoimnun hastalıklar ve alerjileride kapsadığını bize gösteriyor.


Yüksek Seviyeler

Bağışıklık Terapileri kanser tedavisinde en heyecan verici yeniliklerden biridir.Onlar tümörlere daha kolay saldırabilmek için bağışıklık sisteminin kapalı fren sistemi olarak çalışır.

Araştırma grubu bağırsak bakterilerini terapiye cevap veren 23 hastada karşılaştırmış ve 11 hasta terapiye cevap vermemiştir.

Dr.Jennifer Wargo, melanom cerrahı ve bilim adamı, BBC haber’e :” Dışkı örneklerinde bakteri türlerinin bir gece ve gün farkında çeşitlilik içinde olduğunu bulduk.”

Liverpool Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsü'nün Kanser Konferansı'nda sunulan çalışmada Ruminococcus bakterilerinin daha yüksek seviyelerde bu tedaviye yanıt verdiği bulundu.

Bağırsaktaki bakterilerin dengesini değiştirerek bağışıklık terapisinin etkinliğini arttırmanın mümkün olacağı tahmin ediliyor.

Yüzeye Yakını Kazımak

Trans-poo-sion gibi prosedürler -yararlı bakterileri içeren dışkı nakli- zaten bazı hastalıklar için bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Dr. Vargo ekledi: “bence bu son derece makul- bizim hala biraz daha dibi kazmamız gerekiyor ama bence biz birşeyin üzerine bastık.”

“Bence bu gerçekten bizim vücudumuzun tümüyle kansere bağışıklık yanıtı.”
Eğer bakterilerdeki farklılıklar en iyi yanıtın nedeni ise,bu henüz belli değil.

İnsanlar fazlaca meyve ve sebze içerikli besleniyorsa bu onların daha zengin bağırsak bakterilerine sahip olduğunu gösteriyor. Bu yüzden sağlıklı hayat tarzına sahip bireylerin terapiye daha iyi cevap vermeleri mümkün oluyor.

“Sağlıklı beslenme sizin artan şansınızı işaret ediyor,ben bunun en iyi mesaj olacağını düşünüyorum.” diye ekledi.

Sir Harpal Kumal, İngiltere Kanser Araştırma CEO’su : “ Bizim vücudumuz trilyonlarca bakteri ile dolu ve biz sadece bu muhteşem gücün anlayabildiğimiz yüzeyi kadarını kazımaya başlıyoruz.Bu bağışıklık sistemi ve bağırsaklarımızda yaşayan bakteriler arasındaki yakın bağlantıyı ortaya çıkaran yeni kanıtları görmek gerçekten çok ilginç ve heyecan verici. Bu ve bunun gibi diğer çalışmalar, çıkarları doğrultusunda yönlendirilen bakterilerin gelecekte hastaların tedavisine en iyi yanıtı vermeye yardım etmek için yararlanılabileceğini gösterdi."
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.