Derin Venöz Trombozu nedir? Sebepleri ve tedavisi nasıldır?

Derin Venöz Trombozu nedir? Sebepleri ve tedavisi nasıldır?

Hastalanan ve ameliyat olacak çoğu kişinin bacaklarında kan pıhtıları oluşabilmekte ve genellikle fazla belirtileri olmaz. Kan pıhtıları, siz, doktorunuz veya hemşireler bilmeden çoğu zaman vardır ve problemler uyarısız olarak aniden meydana gelebilmekte. Ne yazık ki, bu pıhtılar çok ciddi sonuçlar doğurabilir ve sizi çok hasta edebilir. Bu yüzden sizin tehlikeden haberdar olup problem meydana gelmeden önüne geçebilmeniz daha iyidir. Bütün hastalarda kan pıhtıları oluşmayacaktır; ancak bütün hastalar basit önlemler alabilir. Bu yazıda Derin Venöz Trombozu nedir? Nedenleri nelerdir ve tedavisi nasıldır? Sorularına yanıt arayacağız.

DERİN VENÖZ TROMBOZ NEDİR?

 

Ameliyat olduğunuzda kanın daha kalın ve daha yapışkan olması doğaldır. Bu yaraların çok fazla kapamaması için vücudun doğal bir tepkisidir. Ancak bu durum bacakların derin damarlarında kan pıhtılarının oluşmasına sebebiyet vererek derin venöz trombozuna yol açar. Derin Venöz Trombozu potansiyel olarak ciddi bir komplikasyondur, çünkü pıhtının kopmuş veya ayrılmış bir parçası akciğere yerleşerek solunumu etkileyebilmektedir. Bazen kopmuş parça ölüme yol açacak kadar büyüktür. Uzun vadede, pıhtı damara zarar verir ve tedavi etmesi zor olan bacak ülserlerine neden olabilmektedir. 

DERİN VENÖZ TROMBOZ SEBEPLERİ NELERDİR?

 

Kan gerektiğinden yapışkan olduğunda ve yaranın kanamasını engellemek için kan daha hızlı pıhtılaştığında, hareketsiz ve yatak istirahatı yüzünden kan damarlarda yavaş aktığında, damar daha önceki bir yaralanmadan dolayı varis gösterince veya damarda yara izi olduğunda görülmektedir.
Bu belirtileri azaltmak için kanın sadece yaranın kanamaması kadar yapışkan olduğundan emin olarak, kanın damarda akmasını sağlamak ve hareketsizliği önlemek, damarda bulunan herhangi bir anomaliden haberdar olmak riski azaltmaktadır.

 

Derin Venöz Trombozu 

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

 

Herkes DVT problemiyle karşılaşabilir. En kolayca etkilenebileceğiniz durum ameliyat ve yaralanma sonrasındadır. Fazla kilolar, sigara içmek ve 40 yaşın üstünde olmak da riski artırmaktadır. Damarları hasar görmüş kişiler için risk daha büyüktür. Bu gebelik döneminden, doğumdan, yaralanmadan veya ameliyattan kaynaklanabilir. Aşağıda belirtilenler sizin için geçerliyse hemşirenizi veya doktorunuzu bilgilendirebilirsiniz.
• Doğum kontrol hapı veya hormon takviyesi alıyorsanız.
•  Hamileyseniz.
•  Ailenizde daha önceden DVT veya pıhtılaşma belirtileri varsa.
•  Kalp yetersizliği, felç ve kalp krizi gibi bazı Özel sıhhi durumlarda DVT riskini artırır ve doktorunuz ile hemşireniz size bu durumlar hakkında sorular sorup kan numuneleri alabilir. Daha sonra ne yapmanız gerektiği hakkında bilgilendirilirsiniz.

 

NE YAPABİLİRİM?

 

Kan pıhtısının oluşmasını engellemenin en iyi yolu hareketli kalmaktır. Ameliyatınızdan sonra size kalkıp yürümeniz önerilecektir. Eğer yürüyemiyorsanız, alabile ceğiniz başka önlemler olabilir. Bütün hastaların aşağıdaki önlemlere uyması önemlidir.
Normalinden daha derin nefesler alarak göğüsünüzdekî basıncı azaltabilirsiniz ve damarlarmızdaki kanın emilerek kalbinize doğru gönderilmesine yardımcı olarak, kan dolaşımını artırmış olursunuz. Derin nefesler almak göğüs enfeksiyonunu da önler. Fizyoterapist veya hemşire ne kadar derin nefes almanız gerektiği hususunda size yardımcı olacaktır. Derin nefes alma fazla enerjik olmamalıdır, sizi yormamalıdır ya da parmaklarınızda yanma veya acıma hissine sebep olmamalıdır. Bu semptomlardan herhangi birini hissederseniz hemen durup sizinle ilgilenen hemşireye veya fizyoterapiste bildirmelisiniz.

Ayaklarınızı bir yastığın veya iskemlenin üstüne koyarak kaldırmanız, yer çekimini kullanarak, kanın bacaklarınızdan kalbinize geri akmasını sağlayacaktır. Yüksek tansiyonu olan veya kısa zaman önce kafasından yaralanan kişilerin bunu yapmaması gerekir.
Yataktayken veya bir iskemlede otururken bazı egzersizler yapılabilir. Bir idman aleti ile veya aletsiz yapılacak egzersizler kanın bacaklarınızda dolaşmasına yardımcı olacaktır. Hemşire veya fizyoterapist geçirdiğiniz ameliyata ve durumunuza göre hangi egzersizleri yapabileceğinizi size söyleyecektir. Bu egzersizler sıkça yapılmalıdır.

 

ÖZEL ÇORAPLAR

 

Bu çoraplar bacaklara ayarlı ve eşit dağılımlı bir basınç uygulayarak kanın bacaklarınızda dolaşmasını sağlar; dizüstü veya dizaltı olabilirler. Ameliyatınızdan hemen önce veya hemen sonra giyilmelidir. Bacaklarınızı düzgün bir şekilde sarmaları gerektiğinden ve kan dolaşımını yavaşlatmamaları gerektiğinden, bacak Ölçüleriniz alınacaktır. Çorapların;
•  Tam oturması ancak çok sıkı olmamaları,
•  Rahat olmaları,
•  Kıvrılmamaları gerekir.
Eğer çoraplar rahat değilse, çıkarılıp başka bir bedeni giyilmelidir. Çorapları denerken, giyerken veya yıkarken hemşirenizin ve üreticinin talimatlarına uymalısınız.

 

ARALIKLI KOMPRESYON CİHAZLARI

 

Kanın bacaklardan kalbe geri gitmesini sağlayarak, aralıklı kompresyon yürüyüşü taklit etmektedir. Bacaklarınızın veya ayaklarınızın her birine bir manşon takılır. Manşonlar manşonun bir bölümünü havayla dolduran bir makinaya bağlıdır. Manşon şişerek damarları sıkıştırır ve kan kalbe geri gönderilir. Manşon birkaç saniye sonra tekrar söner. Bu uygulama yürürken ayağın veya baldır kaslarının damarları sıkmasını kopyalar. Aralıklı kompresyon ayrıca kanınızdaki pıhtı yapabilecek bazı proteinleri parçalar. Bu DVT'yi önlemek için çift yönlü çalıştığı anlamına gelir',

 

BALDIR MANŞONLARI

 

Arka kısmında şişirilebilen bir bölümü olan manşon
baldırın etrafına sarılır. Hemşireniz veya doktorunuz manşonları önceden ayarlanmış bir makinaya bağlar. Makina manşonları her dakika ı defa şişirir. Manşonlar şiştiğinde, hafif bir sıkma hissi verirler. Rahatsızlık veya acı vermemelidirler. Aksi taktirde durumu lütfen hemşirenize veya doktorunuza bildiriniz. Manşonlar değişik bedenlerde gelmekte ve bacağınızın boyuna göre takılmaktadır. Bazı manşonlar hem baldıra hem de kalçaya uyacak şekildedir.

 

AYAK MANŞONLARI

 

Ayağın tabanını ve yanlarını nazikçe sıkan şişebilen bölümü olan bir manşon her ayağa takılır. Topuktaki kayış konfor amaçlı ayarlanabilir. Manşonların İki bedeni vardır ve ayak numaranıza göre size uygun olanı takılır; aynı manşon sağ veya sol ayağa takılabilmektedir. Makine her 30 saniye her ayak manşonunu şişiriyor ve 3 saniye boyunca şişik kalıyor. Manşonlar şişik olduğunda ayağın yanlarını topuk bölgesini nazikçe sıkar. Bu ayaktaki damarları açarak kanın daha serbestçe dolaşmasını sağlar. Rahatsızlık veya acı vermemelidir, aralıklı kompresyon ameliyattan hemen önce uygulanmalıdır ve tekrar yürüyebilene kadar (genellikle operasyondan 3 gün sonra) devam edilmelidir. Kanın dolaşmasını sağlamak nedeniyle makinayı daima, yürürken, bile çalışır konumda bırakmak önemlidir. Elektrik güç kaynaklı bir makina sistemi çalıştırmaktadır. Sistem önceden ayarlanmıştır ve sadece bir doktor veya hemşire tarafından ayarlanmalıdır. Pompanın üzerindeki dijital göstergede Lo, Hl, F yazıları belirirse ya da bir alarm İşitirseniz, hemşireye veya doktora derhal haber veriniz. Sistem ayarlandıktan sonra sessizce ve zorlanmadan çalışmalıdır.

 

İLAÇ TERAPİSİ

Size kanınızı incelten ve fazla yapışkan olup pıhtı yapmasını önleyen tablet ya da enfeksiyon şeklinde ilaçlar verilebilir. Bu İlaçlar kanın pıhtılaşmasını (koagü-le etmesini) önlediğinden antikoagülan olarak bilinirler. Antikoagülanlar yaranızın olabildiği kadar yakınına verilmelidir. Ameliyatınız programlı ise, bazen antikoagü-lasyona ameliyattan tam önce başlanır. Tam olarak aktif olana kadar ya da en fazla 6 hafta devam edilir. En yaygın antikoagülanlar aşağıdaki gibidir:
Heparİn: Derinin altına enfeksiyon ile uygulanır. En yaygınları düşük moleküler ağırlıklı heparinlerdir (DMAH). Antikoagülasyona ameliyattan hemen önce başlanılır ve 6 haftaya kadar devam edebilir, bu tedaviyi görürken yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler ve dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Diğer ilaçlarda olduğu gibi, hemşire ve doktor size olası yan etkilerden bahsedecektir.
Düşük doz Aspirin: Düzenli olarak alınan az miktarda aspirin kanın yapışkanlığı azaltır ve pıhtılaşmasını önler. Daha önce uygluandığı gibi, hemşire ve doktor size uygulamasını ve neler yapılması gerektiğini anlatacaktır.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.