Dünya Sağlık Örgütü çocuk sağlığı için reklamlara kısıtlama getirilmesini öneriyor

Dünya Sağlık Örgütü çocuk sağlığı için reklamlara kısıtlama getirilmesini öneriyor

Dünya Sağlık Örgütü, çocukların sağlığını tehdit eden besin değeri düşük gıda yani abur cubur reklamlarına karşı hem ebeveynleri uyarıcı hem de hükümetlerin üzerine düşen bazı sorumlulukları açıklayan bir rapor hazırladı.
Dünya sağlık örgütü (WHO), çocukların sosyal medyadan, video bloglarından ve uygulamalardan yayılan abur cubur reklamlarından korunmaya ihtiyaçlarının olduğunu açıkladı.

Bu bildiri anne babaları, bu reklamların önemli miktarlarının hedef kitlesinin çocuklar oluşundan habersiz olmaları konusunda uyarıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, hükümetleri insanların medya tüketimi gibi köklü değişimleri takip ve kontrol etme konusunda başarısızlığa uğradıkları gerekçesiyle eleştiriyor.

Çocuk doktorları, çocukluk süreci boyunca obeziteyi durdurmak için katı önlemler alınmasına ihtiyaç olduğunu söylediler.

Bildiri, bazı video bloggerlarının abur cubur üreticilerinden markalarını tanıtma karşılığında ücret  aldıkları konusunda uyarıyor.

Amerika’da yapılan bir analize göre, algıda seçicilikten dolayı video bloggerlarının şuan bir film ya da tv reklamından daha etkili marka tanıtımı yaptıklarını tahmin ediyor.

Pokemon Go gibi zenginleştirilmiş gerçeklik oyunlarının, fast food zincirlerinin restoranlarını önemli lokasyon yaparak çocukları restoranların kapılarını aralama konusunda teşvik etmesi de raporda ilgilenilen önemli hususlardan biri.

Çocukların yaş,lokasyon,hoşlandıkları şeyler ve tercihleri hakkında toplanan veriler onları abur cubur reklamlarıyla hedef haline getirmek için biriktirilmiş oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) beslenme,fiziksel aktivite ve obezite programı yöneticisi Dr Joao Breda BBC habere şunları söyledi: “ Dijital dünya oldukça hızlı bir şekilde çalışıyor ve biz var olan düzenleme modellerinin sahip olduğu eksik yanların, çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamadığını biliyoruz.Biz bunun oldukça büyük olduğunun farkındayız fakat aileler farkında değiller. Bazen onlar çocuklarının maruz bırakıldığı şeyleri bile farketmeyebiliyorlar.Sizler dijital dünyanın, TV gibi geleneksel medya araçlarından daha tehlikeli olduğu konusunda bilinçli olmalısınız.”

İngiltere gibi bazı ülkeler, çocukların ekran karşısında olduğu zaman dilimlerinde, abur cubur reklamlarının etkilerinden onları korumak için bazı kurallarla yasak koymuştu ama yine de rapor düzenlemelerin medyada ki değişen faaliyet alanı ve adımları takip etmekte başarısızlığa uğranıldığını söylüyor.İngiltere’de rakamlar çocukların 5’te 1’inin ilkokul çağında obez olduğunu gösterdi.

Londra Royal Koleji’nin Pediatri ve Çocuk Sağlığı Profesörü Russel Viner : “Bugün obeziteye neden olan çevre ile yaşıyoruz,bu gerçekten bir sürpriz değil.Çocukların televizyonda izlediği popüler programları ve afişe reklamlar yoluyla gerçek tedef haline getirilmesi kınanması gereken bir durumdur.”

Profesör Vinner, katı kuralların çocukları korumak için devreye sokulmasının ve hükümetlerin ‘Pazarlamacıların televizyonda ve sokakta alaycı bir şekilde doğrudan çocukları hedef göstermesini’ engellemek için acilen atağa geçmesinin gerektiğini ekledi.

Public Health İngiltere’de beslenme müdürü olan Dr. Alison Tedstone : “Bizim araştırmalarımız pazarlama ve reklamların tüm formlarının -dijital pazarlama, reklam oyunu ve karakterlerin kullanımı- çocukların beslenme dengelerini etkilediğini kanıtladı.

Organizasyon şu an hangi yiyecek ve içeceklerin reklamının çocuklara yapılması gerektiğini gözden geçiriyor. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.