Kalp krizine karşı alınabilecek önlemler

Kalp krizine karşı alınabilecek önlemler

Kalp krizi hem dünyada hem de ülkemizde en başta gelen ölüm nedenlerinden biri. Krizde ölüm 3'te 1 oranında ilk 1 saat içinde gerçekleşiyor. Ne yazık ki ülkemizde bu süre içinde hastaneye yetiştirilen hasta sayısı oldukça az. Dolayısıyla hastanın başlangıç şikâyetleri konusunda bilinçli olması gerekiyor. İşte Kalp krizine karşı alınabilecek önlemler...

Kalp krizi dünyada da ülkemizde de en önde gelen ölüm nedenlerinden birisi. Hatta Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında da, kalp krizine bağlı ölümlerin oranıyla başı çeken ülkelerden. Türk Kardiyoloji Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre, ülkemizde 45-70 yaşları arasındaki kişilerde, kalp krizi geçirme oranı her yıl yüzde 5 civarında artıyor. Aslında bunda etkili olan sebeplerden birisi de ülkemizde yaşam süresinin artması, dolayısıyla 45-70 yaş arasındaki nüfusun artmasıdır. Ancak yine de, yüksek tansiyon hastası sayısının fazla olması, sigara kullanımının yaygın olması, kentsel nüfusun artmasıyla beslenme alışkanlıklarının değişmesi de bu artış da etkili başlıca nedenlerden.

 


Dr. Hamit Kadri Aşkın'ın verdiği bilgiye göre, ülkemizde 5 milyon erkek, 6 milyon da kadın yüksek tansiyon hastası var. 11 milyon erkeğin, 4 milyon kadının da sigara içtiği ve kadınlar arasında sigara içicilerin oranının hızla yükseldiği yine yapılan araştırmalarla elde edilen sonuçlardan. Kalp krizi, kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu kalp adalesinde hasar oluşması durumu olarak tanımlanabilir. Nedeni ise yüzde 90 oranda "ateroskleroz" yani damar sertliğine bağlı olarak, koroner damarlarda daralma olması olarak da açıklanıyor.

 

kalp krizi sırasında

 


İLK DAKİKALAR ÖNEMLİ

 


Kalp krizinin oluşmasına neden olan faktörlerin başında, diyabet, kolesterol ve tansiyon yüksekliği, aşırı kilo, ailevi yatkınlık ve sigara kullanımı geliyor. Dr. Hamit Kadri Aşkın, diyabetin damar sertliğinde dolayısıyla da kalp krizinde en başta gelen risk faktörü olduğunu belirtiyor. Dr. Aşkın'a göre, bunu sırasıyla yüksek kolesterol, sigara ve tansiyon yüksekliği takip ediyor. Kalp krizinde ölüm 3'te ı oranında ilk ı saat içinde gerçekleşiyor. Maalesef ülkemizde, ilk ı saat içerisinde hastaneye yetiştirilen hasta sayısı oldukça az. Dr. Hamit Kadri Aşkın, bu konuda, hastanın başlangıç şikâyetleri konusunda bilinçli olmasının çok önemli olduğunu vurguluyor. Burada, doktorlardan medyaya kadar herkese görev düştüğünü ve hastaların başlangıç şikâyetleriyle ilgili bilinçlendirilmeleri gerektiğini hatırlatan Dr. Aşkın, krizin üzerinden geçen her dakikanın ölüm ve kalp adalesindeki hasar riskini arttırdığını da belirtiyor.

 


DOĞRU MÜDAHALE GEREKİR

 


Kalp krizine bağlı ölümleri önlemede, hastanın bilinçli olması kadar başvurulan hastanenin ve acil servisin yeterliliği de çok önemli. Hastaya hemen ve etkili şekilde müdahalede, hastanenin acil ünitesinin yerleşim planının bile çok büyük önemi var. Dr. Aşkın, örneğin katater laboratuvarının acil girişine yakınlığının bile müdahale süresini kısaltmada önem taşıdığını belirtiyor. Kalp krizi geçiren bir hastaya yapılacak pıhtı eritici ilaç, balon anjiyopiasti ve stent gibi girişimler hem hayat kurtarıcı nitelik taşıyor hem de hastanın krizden zarar görme oranını en aza indiriyor. Ancak krizin üzerinden geçen her dakika, kalp adalesindeki hasarı arttırıyor. Ne kadar erken müdahale edilirse adale o kadar az zarar görüyor. Önemli miktarda kalp adalesinin zarar görmesi de geriye dönülmez bir tablo oluşturuyor. Kalbin kan pompalama kapasitesi düşüyor, ileride kalp yetmezliği tablosunun oluşmasına yol açıyor. Kriz geçiren hastanın tedavi edildiği yoğun bakım da çok önemli. Acil serviste olduğu gibi, burada da ekipman ve deneyim olarak gelişmiş ülkeler düzeyinde hizmet veriliyor olması hayati önem taşıyor.

 


İLAÇ TEDAVİSİ, BALON YA DA BY-PASS CERRAHİSİ...

 


Tüm hastalıklarda olduğu gibi, kalp hastalıklarında da, erken tanı çok önemli. Sözgelimi, bir kişi de yüksek tansiyon olması onda kalp hastalıkları riskinin de yüksek olması anlamına geliyor. Diyabet, yüksek tansiyon, ailevi yatkınlık gibi risk faktörleri taşıyan kişilerde, kalp hastalığı belirtileri ortaya çıkmadan bazı tetkiklerin yapılması gerekiyor. Efor testi. Talyum Testi, Stres Ekokardiyografi ve Çok Kesitli Bil-giyarlı Tomografi tekniği erken tanı konulabilmesini sağlayan tetkikler. Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi tekniği ile 5-10 dakikalık süre içerisinde damar sertliğinin yaygınlığı hakkında faydalı bilgiler edinmek mümkün olabiliyor. Koroner damarlarda damar sertliği bulguları tespit edildikten sonra risk faktörleri tedavi edilerek kriz önlenmeye çalışılıyor. Önemli bir darlık saptandığındaysa, ilaç tedavisi, balon anjiyoplastisi-stent ya da by-pass cerrahisi gibi yöntemlerle kalp adalesinin yeterli miktarda kanlanması sağlanıyor.

 


Risk faktörleri olsun ya da olmasın, kalp krizinden ve hastalıklarından korunmak isteyen herkesin haftada 3 gün minimum 30 dakika, tempolu yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi hafif sporlar yapması gerekiyor. Dr. Hamit Aşkın, ideal egzersiz süresinin haftanın her günü ortalama 1 saat olması gerektiğini ve 40 yaşın üzerindeki kişilere yoğun efor gerektiren sporlar önermediklerini söylüyor. Bir egzersiz programına başlamayı düşünen kişilerin de kardiyolojik testlerden geçmelerinde fayda var. Kalpteki ve kalp adalelerindeki sorunlar eforla ani ölüm riskini doğurabiliyor. Dr. Aşkın, gençlerde görülen kalp krizlerinin de aşırı efor sırasında olduğunu ve genellikle öncesinde hiçbir şikâyet olmadan geldiğini anlatıyor. Dr. Aşkın ayrıca, kalp hastalıklarından korunmak için Akdeniz tipi beslenmenin benimsenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.