SSK sorgulama SGK sorgulama nasıl yapılır?

SSK sorgulama SGK sorgulama nasıl yapılır?

SSK Sorgulama yani Sosyal Sigorta Kurumu, SGK Sorgulama yani Sosyal Güvenlik Kurumu. Bu iki kurum olan SSK-SGK sorgulamada bilinmesi gerekenler E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmesi. E-Devlet sitesine şifrenizle girerek SSK sorgulamayı ve SGK sorgulamayı zorlanmadan ve kafa karışmadan rahatça ulaşabilirsiniz. Peki SSK ve SGK sorgulamada neye dikkat etmek gerekiyor?

Türkiye'de bir kurumda çalışan kişilerin hemen hepsi SSK veya SGK sorgulamayı haftalık-aylık periyotlar içerisinde yapmaktadır. İnsanların SSK ve SGK sorgulama yapması nedenlerinden biri de "güvencesini koruma isteği" ve "geleceğini yönlendirme endişesi" taşımasıdır. SSK ve SGK sorgulama E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sistemi SSK ve SGK sorgulamayı düzgün ve sistematik bir şekilde format haline getirmiştir. Mevcut kişi, E-Devlet üzerinden SSK sorgulamayı veya da SGK sorgulamayı yaparken, belirli bir sistem üzerinden gider ve neyi aratmak istiyorsa, o karşısına çıkar.

SSK VE SGK SORGULAMADA UYGULANACAK OLAN YÖNTEMLER VE LİNKLER

SSK veya SGK sorgulaması yapılması için gereken şartlar:

- E-Devlet sistemine girmek
- TC Kimlik Numarasını bilmek
- E-Devlet şifrenin olması ( E-Devlet şifreniz yoksa PTT'den kolayca alabilirsiniz.)

4A HİZMETLERİ

Gurbette yaşıyorsanız ve 4A Hizmetine bağlıysanız, emekli durumundaysanız > TIKLAYINIZ

Bankaya dair bilgilerinizi veya adres değişikliğini öğrenmek istiyorsanız > TIKLAYINIZ

Emekli aylığınızın kesilip kesilmediğini anlamak için > TIKLAYINIZ

Emekli Aylık bilgisini hakkında bilgi almak istiyorsanız > TIKLAYINIZ

Emekli Aylık bilginizi öğrendikten sonra Emekli Aylık bilginizi doğrulamak istiyorsanız > TIKLAYINIZ 

Emeklilk Kaydı yaptırmak istiyorsanız > TIKLAYINIZ

Emeklisiniz ve ödemeler hakkında bilgi almak istiyorsunuz. O zaman > TIKLAYINIZ

4A Hizmetinden yararlanıyorsanız, hizmet dökümünü öğrenmek için > TIKLAYINIZ

4A Hizmetini öğrendikten sonra belgesini almak istiyorsanız > TIKLAYINIZ

4A sigortalı tescil kaydı yaptırmak istiyorsanız > TIKLAYINIZ

4B HİZMETLERİ

4B Hizmetinden yararlanıyorsanız, Banka ve Adres değişikliği için > TIKLAYINIZ

Basamak Bilgisi üzerinden bilgi almak istiyorsanız > TIKLAYINIZ

Borcunuzu öğrenmek için > TIKLAYINIZ

4B'ye bağlıysanız ve emekliyseniz bilgi almak için > TIKLAYINIZ

Emekli aylık kesintisini öğrenmek için > TIKLAYINIZ

SGK’ nın Görevleri Nelerdir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun (SGK) bazı görevleri çeşitli birçok görevi bulunmaktadır. SGK’ nın bazı görevlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:
•    SGK, sosyal güvenliğe ait olan tüm konularda uluslararası gelişmeleri izlemektedir ve gerekli olan tüm değerlendirmeleri yapmaktadır. 
•    SGK, kendi kurumuna bağlı bulunan gerçek ve tüzel kişilere hizmet sunar ve bu şekilde onları hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmektedir.
•    SGK, sosyal güvenlik kapsamında kamu idareleri için iş birliği kurmaktadır ve bu şekilde koordinasyonu sağlamaktadır.
•    SGK, bazı sosyal güvenlik politikaları uygulamaktadır. Bunlar; ulusal kalkınma politikaları ile yıllık uygulama programları gibi politikalarıdır.
•    SGK, sosyal güvenlik politikalarının daha güncel, daha yeni, daha iyi olmasına yönelik çalışmalar yapar.
•    SGK, yabancı ülkeler ile yapılacak olan sözleşmeleri yürütür ve bunlara ait çalışmalar yapar.
•    SGK, bu kanun ile veya başka kanunlar ile kuruma verilen görevleri yerine getirmektir.
Bu şekilde SGK’ nın bazı görevlerini belirtmek mümkündür. Bu maddelerin dışında da SGK’ nın birçok görevi bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İle Yararlanılan Bazı Hizmetler

SGK’ nın kendi resmi sitesinde E-SGM uygulaması üzerinden birçok farklı hizmetten yararlanabilir. SGK’ nın resmi sitesi üzerinden yararlanılan bazı hizmetler şunlardır: SGK Kesenek Bilgi Sistemi, SGK E-Bildirge, SGK Evrak Takibi, SGK Kart ile Prim Ödeme, SGK maaş bordrosu, SGK maaş hesaplama, SGK yurtdışı borçlanması, SGK borç ödeme, SGK işe giriş, SGK iş göremezlik, SGK SSK rapor parası, SGK yetim aylığı, SGK E-Hizmet, SGK SSK hizmet dökümü sorgulama gibi hizmetlerdir.

SGK SSK Nedir?

SSK, SGK’ nın 4A sigorta koluna bağlı kişilere denilmektedir. Bir işveren tarafından SGK’ ya bağlı olarak çalıştırılan kişilere SSK’ lı kişiler adı verilmektedir. SGK SSK ile ilgili işlemlerimizi internet üzerinden online olarak yapabilmekteyiz. SGK SSK ile ilgili işlemlerimizi internet üzerinden online olarak yapabilmek bize önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlamaktadır. İnternet üzerinden yapılan işlemlerin güvenli ve hızlı olması çok önemlidir. SGK SSK ile ilgili işlemlerimizi SGK’ nın resmi sitesi üzerinden hem hızlı hem de güvenli bir şekilde yapabilmekteyiz. Bu anlamda SGK’ nın resmi sitesi üzerinden SSK ile ilgili yapabileceğimiz pek çok işlem vardır. SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini de SGK’ nın resmi sitesinden yapabilirsiniz. SGK SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi ile SSK ilk işe giriş tarihi öğrenme, SGK SSK sicil numarası öğrenme gibi işlemlerimizi de yapabiliriz. Ayrıca çalıştığımız yerde ne zaman işe girdiğimizi ya da ne zaman işten çıktığımızı, işyerinde yatırılan SGK SSK prim miktarını öğrenme ve toplam SGK SSK prim miktarını öğrenme gibi pek çok işlemimizi de SGK SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi sayesinde kolayca öğrenebiliriz. Bu yazımızda SGK’ nın resmi sitesi üzerinden SGK SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi nasıl yapılır bu konuyu detaylı bir şekilde anlatacağız.

SGK SSK No Öğrenme İşlemi

SGK SSK numarası, SSK ile ilgili pek çok konuda bilgilerinize ulaşmanız gerekli olan bir numaradır. SGK SSK’ ya bağlı bulunan tüm vatandaşlara SSK sicil numarası verilmektedir. SSK sicil numarasını öğrenmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. SGK SSK numarasını öğrenmenin ilk yolu E-SGM uygulamasını kullanarak şifresiz olarak işlem yapmaktır. SGK SSK no öğrenmenin bir diğer yolu ise E-Devlet şifresi ile SGK SSK no öğrenme işlemidir. E-SGM uygulamasını kullanarak SGK SSK no öğrenmek için E-SGM sitesine giriş yapılması gereklidir. SGK’ nın resmi sitesinden E-SGM uygulamasına giriş yapıldıktan sonra uyruk, T.C kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il, cilt numarası, doğum yılı gibi gerekli olan bilgileri girerek SGK SSK no öğrenme işleminizi yapabilirsiniz. E-Devlet uygulaması üzerinden SGK SSK no öğrenme işlemi için E-Devlet sistemine giriş yaparak şifre ve T.C kimlik numarası bilgileri ile SGK SSK no öğrenme işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

SGK SSK Prim Sorgulama İşlemi

Sosyal Güvenlik Kurumu’ na (SGK) SSK primi ödemelerinizi internet üzerinden yapabiliriz. SGK SSK hizmet dökümü alarak SGK SSK prim sorgulama işlemimizi yapabiliriz. SGK SSK prim sorgulama işlemini de aynı şekilde E-SGM uygulamasını kullanarak şifresiz olarak ve E-Devlet sistemi üzerinden de şifreli olarak iki farklı şekilde yapılabiliriz. E-SGM uygulamasına SGK’ nın kendi resmi sitesinden erişebilirsiniz. E-SGM uygulamasını kullanarak SGK SSK prim sorgulama işlemini yapabilmek için hiçbir şifreye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu şekilde SGK SSK ile tüm işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabiliriz. SGK SSK prim sorgulama işlemi için E-SGM uygulamasına giriş yapıldıktan sonra gerekli olan kimlik bilgilerini girmeniz gerekmektedir. SGK SSK bilgileri için gerekli olan bilgileri girdikten sonra Hizmet Bilgisi sekmesinden Hizmet Bilgisi 4A seçeneğinden kolayca öğrenebilirsiniz. SGK SSK prim sorgulama işlemini yaparak emeklilik hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK SSK prim sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden yapmak isteyen kişilerde öncelikle bir E-Devlet şifresi edinerek işlem yapabilirler. E-Devlet uygulamalarını açtıktan sonra T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifresini girerek SGK SSK ile ilgili tüm işlemlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.