Stres kız ve erkek çocuklarını farklı etkiliyor

Stres kız ve erkek çocuklarını farklı etkiliyor

Birçok hastalığın stres kaynaklı olduğunun bilimadamları tarafından açıkça gözler önüne serildiği modern çağda, çocuk ve genç yaştaki bireylerin beyinlerinin strese verdikleri tepkileri cinsiyet ayrımı bakımından inceleyen Stanford Üniversitesi,çarpıcı gerçekler sunuyor.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, çok stresli olaylar kız ve erkek çocukların beyinlerini farklı şekillerde etkiliyor.

Beynin duygu ve empati ile bağlantılı olan ve insula adı verilen bölgesinin travma yaşamış kızlarda daha küçük olduğu bulundu.

Fakat travma geçirmiş erkek çocuklarında insulanın normalden daha büyük olduğu gözlenmiştir.

Araştırmacılar, kızların erkeklerden neden daha fazla post-travmatik stres bozukluğu(PTSD) geliştirebileceği olasılığına sahip olduklarını bu şekilde açıkladılar.

Bulgular şunu gösteriyor ki özellikle üzücü ve korkutucu bir olaydan sonra kızların ve erkeklerin zıt semptomlar gösterdiklerini kanıtlıyor. Zıt semptomlar cinsiyete göre farklı bir muameleye tabii tutulması gerektiğini de ortaya çıkarıyor.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir araştırma grubu, insulanın bir bölümün normalden daha hızlı yaşlanmasından dolayı kız çocuklarının PTSB gelişmesi yüzünden sıkıntı çekebileceklerini söylüyorlar. (- insula beynin duyguyu ve acıyı işleyen alanı)

Insula ya da Insular kortex, derinlerde konumlanmış, beyindeki birçok bağlatı ile işbirliği içerisinde olan karmaşık bir alandır.

Duyguların işlenmesinin yanı sıra, vücudun diğer bölgelerinden gelen belirtileri saptamada önemli rol oynar.

Araştırmacılar, bu araştırma için yaşları 9 ile 17 yaşları arasında olan 59 çocuklar üzerinde Depresyon ve Anksiyete incelemesi yaptı.

14 kız ve 16 erkekten oluşan en az bir stres ya da travma belirtisi yaşamış bir grup ile herhangi bir stres ya da travma geçirmemiş 15 kız ve 14 erkekten oluşan ikinci bir grup ile kıyaslamalar yapılmıştır.

Travma geçirmiş kız ve erkeklerin bulunduğu grupta, insulanın bir kısmında - ön taraftaki beyin kıvrımı girintisinde- hacim ve büyüklüğü nedeniyle travma yaşamamış beyinlere kıyasla fark yaratan kanıtlara ulaşılmış.

Sonuçlar gösteriyor ki insula uzun süreli stres ya da şiddete maruz bırakıldığında değişebiliyor ve bu da PTSD gelişiminde önemli rol oynuyor.

Farklı Reaksiyonlar

Önde gelen çalışmaların yazarı Dr. Megan Klabunde , stresli olayalara karşı fiziksel ve duygusal olarak verilen farklı tepkilerin dikkate alınması gerektiğinin önemini vurguluyor.

“Eğer travma yaşamış bir gençle karşı karşıyaysak cinsiyet farkının meydana getireceği herşeyi göz önünde bulundurmak oldukça önemli.”

“Bulgularımız erkeklerin ve kızların farklı travma belirtileri gösterdiklerini kanıtlamıştır ve tedaviye farklı bakış açısıyla yaklaşmanın fayda sağlayacağını ispat etmiştir.”

Ve şunları da ekliyor: “Yüksek stres düzeyinin, kızlarda erken ergenliğe girilmesine neden olduğunu da araştırmalarımız sayesinde görebiliyoruz.”


Dr.Klabunde, cinsiyet farkının insula gibi beynin diğer bölgelerinde yine farklılık yaratıp yaratmadığını bir sonra ki araştırmalarında konu edineceklerini söylüyor.

PTSD nedir?

Post-travmatik stres bozukluğu, büyük bir araba kazası, doğal afet, zorbalık, istismar veya şiddet suçu gibi travmatik bir olay yaşamanın psikolojik etkilerini tanımlamak için kullanılan terimdir.

Birçok sıkıntıyı tecrübe etmiş genç insanların PTSD yaşamadan bu problemlerini atlatmaları da mümkündür. Fakat bazı gençlerin bunu kolayca geliştirebildikleri de açıktır.

Semptomlar şunları içerir;

-Tekrar canlandırmalar ve kabuslar

-Olayları tekrar yaşamaktan kaçınma

-Endişe ve rahatlayamama duygusu

-Uyku problemi

-Yemek teme problemi

Young Minds yardım derneği, üzücü bir olaydan sonra birkaç hafta boyunca bu belirtilerin görülmesinin normal olduğunu söylüyor. Ancak bir aydan sonra belirtileriniz hala devam ediyorsa, düşünceleriniz ve davranışlarınızın bir uzman tarafından değerlendirilmesi için terapiye gitmenizi öneriyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.