Güzelbahçe’de adalet yürüyüşü

Güzelbahçe’de adalet yürüyüşü

İzmir Güzelbahçe›de 40 yıldır tapulu evlerinde oturan onlarca aile şokta. Belediye adeta, “Emekli maaşıyla, tazminatınızla, alın teriyle aldığınız evlerinizin hissesini başkasına veriyoruz” dedi. Mağdurlar CHP’li belediyeye her gün adeta ‘adalet yürüyüşü’ yapıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güzelbahçe Belediyesi 05.05.2017 tarihinde “97 nolu parselasyon planı ve 18 uygulamasıyla ilgili hususlar” diyerek bir karar askıya çıkardı.

Buna göre 37 yıldır evlerinde oturan İzmir Güzelbahçeli insanların arsalarının belirli kısımlarını başkasına verecekti belediye. Yani çoluk çocuğum bir ev sahibi olsun diye mesela 30 yıl önce bir ev aldınız hala da oturuyorsunuz. 30 yıl sonra aniden kapınız çalıyor ve “eviniz var ya, artık sizin değil, biz 3’te birini başkasına vermeye karar verdik” deniyor. Kulağa çılgınca geliyor değil mi? Yaşadıklarını böyle özetliyor bir Güzelbahçeli. Haliyle tüm Güzelbahçeliler şoka girdi, herkes ayaklandı.

Belediye 97 Nolu parselasyon planı diyerek 24.5 metre uzunluğunda bir yol yapmaya karar verdi. Fakat işin garibi bu yol “rant kokusu hakim, araştırılsın” diyen vatandaşların parselinde değil. Yeni yapılacak yol çok arkalarda ve metrekaresi nispeten daha ucuz bir parselden geçecek. 

UCUZ ARSA YERİNE PAHALI ARSA

Güzelbahçe Belediyesi’nin 4C-D3 paftada bulunan parseller için yapmayı planladığı 97 nolu parselasyon planı ve 18 uygulaması ağır mağduriyet yaratıyor. Konuyla ilgili mağduriyet yaşayan sakinleri “bu karar rant gruplarıyla birlikte oluşturulmuştur ve adaletsizdir.” diyor.

Tüm sakinlerin ayaklandığını, belediye encümen kararlarının incelenmesini istediklerini belirten sakinler durumu ve itirazlarını şöyle dile getirdi:

“Belediye yüzde 40 oranında Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) uygulamak suretiyle 37 yıldır oturulan apartmanların ve müstakil evlerin arsalarını alıp; Söz konusu arsaları başkalarına vererek rant yaratmaya çalışmaktadır. Kadastral parselden imar parseline geçerken DOP yapılmalıydı ve söz konusu mahallede düzenli ev sıraları olduğuna göre zamanında parselasyon yapıldığı düşünülmektedir.

İkincisi, birbiriyle komşu olmayan dahası birbirine uzak olan parseller arasında ortaklık kurulmaya çalışılmaktadır. Metrekare birim fiyatı düşük olan arsanın sahibine metrekare birim fiyatı yüksek olan arsadan hisse verilmeye çalışılıyor ve böylelikle belediye eliyle bazı kişilerin zenginleştirilmeye çalışıldığı düşünülüyor. 

YARDIM BEKLİYORLAR

Avukatlar ve birçok dilekçe ile yapılan itirazların tüm gerekçelerini aktarırken kamulaştırma bedeli konusuna da değiniyorlar.  

İzmirlilerin Güzelbahçe›de yaşadıkları bu ciddi mağduriyete İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun el atmasını bekliyorlar. Güzelbahçe Belediyesi Encümeni, bu kararı yasal zemine oturtsa bile insanların 40 yıllık tapulu evlerinin hisselerinin Belediye kamulaştırma bedeli ödemek istemediği için başkalarına verilmesi vicdani zemine oturmuyor görünmektedir. Şimdi tüm mağdurlar Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce›nin İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ve en nihayetinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu duruma el atmasını sorularına cevap verilmesini ve mağduriyetlerine bir son verilmesini istiyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.