Milli Piyango sonucu sorgulama ve MPİ kazanan numaralar

Milli Piyango sonucu sorgulama ve MPİ kazanan numaralar

Milli Piyango yılbaşı çekiliş sonuçlarını haberimizdeki linkten ulaşabileceksiniz. Büyük ikramiye bu yıl hangi numaralara çıkacak? En çok hangi rakamlar çıktı? Milli piyango ikramiye sorgulama ekranı ve sıcak haberler burada.

Milli Piyango bilet sorgulama sistemi cokokunan'da... Biletinizin numarasını yazarak Milli Piyango sonuçlarına sorgulama yapabilecek amorti mi yoksa büyük ikramiye mi çıktı anında öğrenebileceksiniz. Milli Piyango yılbaşı özel çekilişi 31 Aralık'ta saat 19.00'da başlayacak. Çekiliş Milli Piyango'nun Ankara Kızılay'daki genel müdürlük binasında yapılacak.

Milli Piyango yılbaşı çekilişi için geri sayım başladı. Milli Piyango bilet sorgulama işlemeni internethaber.com üzerinden yapabilirsiniz. Amorti ve tam yılbaşı listesi de haberimizde olacak. 31 Aralık 2016 yılbaşı gecesinde büyük ikramiyenin vurdugu bileti belirlemek için çekiliş yapılacak ve 1 Ocak 2017 Milli Piyango özel çekiliş sonuçları yayınlanacak. 

Milli Piyango yılbaşı özel çekilişi 31 Aralık'ta saat 19.00'da başlayacak. Çekiliş Milli Piyango'nun Ankara Kızılay'daki genel müdürlük binasında yapılacak. Saat 23.30 itibariyle yapılacak olan 60 Milyon TL tutarındaki büyük ikramiyenin çekilişine, satılan bilete çıkana kadar devam edilecektir. Milli Piyango sonuçları büyük çekiliş biter bitmez tam liste halinde bu haberde yer alacak. Öncelikle amorti rakamları ortaya çıkacak bilet numaranızla aşağıdaki sistemden sorgulama yapabilirsiniz.

Milli Piyango numaranızı yukardaki alana yazıp sorgula tuşuna basınca ikramiye vurup vurmadığınızı anında öğrenirsiniz. Bu sistem millipiyango.gov.tr verilerine bağlıdır.BÜYÜK İKRAMİYE ÇEYREK SEVİYOR

Milli Piyango 'nun yılbaşı özel çekilişlerinde büyük ikramiye son 10 yıldır hep çeyrek bilete vurdu. Peki büyük ikramiyeyi kazandıran şanslı rakamlar hangileri? İşte en çok çıkan rakamlar;

3 RAKAMI..................12 KEZ ÇIKTI / 2 RAKAMI..................10 KEZ ÇIKTı
1 RAKAMI....................9 KEZ ÇIKTI / 7 RAKAMI....................7 KEZ ÇIKTI
4 RAKAMI....................6 KEZ ÇIKTI / 5 RAKAMI ...................6 KEZ ÇIKTI
6 RAKAMI....................6 KEZ ÇIKTI

2017 BÜYÜK İKRAMİYE NE KADAR? 

2017'ye sayılı günler kala Milli Piyango biletlerine olan yoğun ilgi devam ediyor. Biletler kapış kapış satılıyor ve 2017'ye umutla girmek isteyen vatandaşlar bilet kuyruğu oluşturuyor. Aynı zamana ''2017 yılbaşı büyük ikramiyesi ne kadar'' ' sorusu merak ediliyor. Son 10 yılda 375 milyon dağıtılan büyük ikramiye bu yıl hangi talihlilere çıkacak? Bu soru 31 Aralık Cumartesi gecesi cevabını bulacak.

SON 5 YILDA MİLLİ PİYANGO'DA EN ÇOK ÇIKAN AMORTİ RAKAMLAR

Milli Piyango yılbaşı özel çekilişlerinde biletlerin son iki rakamına göre de dağıtılan ve halk arasında "amorti" olarak bilinen ikramiyede 10 - 25 TL arasında bir ikramiye dağıtılıyor. İşte son 5 yılda en çok çıkan amorti rakamları;

31 Aralık 2011 yılbaşı çekilişi: 3 , 9
31 Aralık 2012 yılbaşı çekilişi: 2 , 7
31 Aralık 2013 yılbaşı çekilişi: 0 , 8
31 Aralık 2014 yılbaşı çekilişi: 2 , 6
31 Aralık 2015 yılbaşı çekilişi: 2 , 8

MİLLİ PİYANGO EN ÇOK ÇIKAN RAKAMLAR

Çekilişte şansını artırmak isteyenin en çok rağbet göstereceği numara 3 olmalı. Son 47 yılda kazanan numaralarda en çok bulunan rakam 3... 47 yılda kazanan biletlerde tam 43 kez 3 rakamı çıkmış. Onu takip eden şanslı rakamlar ise 35 kez kazanan bilette gözüken 8 ve 0. İstatistiki olarak şansını artırmak isteyenlerin biletlerinde bol bol bulunması gereken numaralar 3, 8 ve 0.

MİLLİ PİYANGO EN ÇOK ÇİFT RAKAM

Halk arasında özellikle dikkat edilen bir diğer nokta da biletin hangi rakamla bittiği. Genelde herkesin uğurlu rakamları vardır fakat toplumun bir kısmı da biletlerin tek ya da çift rakamla bittiğine dikkat eder. Bu kişilerin bu istatistiği okumasında fayda var. Yine son 47 yılın 27'sinde kazanan biletler çift rakamla bitmiş. Bunlar arasında 0'la bitenler de var. Zira matematik kurallarına göre 0 da bir çift sayı. Tek sayıyla biten piyango biletlerin kazandığı yıl sayısı ise sadece 20. 

ÇEYREK BİLETE İKRAMİYE DAHA ÇOK ÇIKTI

Şimdi gelelim halk arasında en çok dikkat edilen konuya... Çeyrek mi, yarım mı yoksa tam mı? Çoğu kişi ucuz olmasından dolayı çeyrek bileti tercih eder. Bunun nedeni de genellikle bu biletlerin ucuz olmasıdır. Fakat bunu yaparken insanlar aslında kazanma şanslarını da artırıyor. Son 23 yıllık dönemdeki yılbaşı çekilişlerinde büyük ikramiye, en fazla çeyrek bilete isabet etti. Büyük ikramiye tam 19 kez çeyrek bilete, 3 kez yarım bilete, 1 kez de tam bilete çıktı.
Milli Piyango 'nun yılbaşı özel çekilişlerinde büyük ikramiye son 10 yıldır hep çeyrek bilete vurdu. Peki büyük ikramiyeyi kazandıran şanslı rakamlar hangileri? 

İşte en çok çıkan rakamlar;

3 RAKAMI..................12 KEZ ÇIKTI
2 RAKAMI..................10 KEZ ÇIKTI
1 RAKAMI....................9 KEZ ÇIKTI
7 RAKAMI....................7 KEZ ÇIKTI
4 RAKAMI....................6 KEZ ÇIKTI
5 RAKAMI ...................6 KEZ ÇIKTI
6 RAKAMI....................6 KEZ ÇIKTI

EN ŞANSLI İL İSTANBUL

Peki kazanma şansını artırmak için bileti nereden almalı? Nüfus yoğunluğuna bağlı olarak Türkiye'de en çok biletin satıldığı şehir tabii ki İstanbul. İstanbul'un bir diğer önemi de en şanslı şehir olması. Milli Piyango İdaresi'nin son 23 yıldaki çekilişlerinde, 83 kişi büyük ikramiye kazandı. Bu büyük ikramiyelerin 32'si İstanbul'a çıkarken, devam eden yıllar içinde İstanbul'u 12 ikramiye ile Ankara, 6 ikramiye ile Adana, 4 ikramiye ile Mersin, 4 ikramiye ile İzmir izliyor.

2 MİLYON 950 BİN 269 ADET İKRAMİYE DAĞITILACAK
 
Milli Piyango İdaresi, yılbaşı özel çekilişinde 20 adet 100 bin lira,  30 adet 50 bin lira, 50 adet 10 bin lira, 100 adet 5 bin lira, 200 adet 3 bin  lira, 300 adet 2 bin lira ve 500 adet de bin lira verecek. Çekilişte bin adet 500  lira, 8 bin adet 400 lira, 40 bin adet 300 lira, 200 bin adet 200 lira, 700 bin  adet 120 lira da dağıtılacak.
 
Umudunu piyangoya bağlayanların 2 milyonu, yılbaşı gecesi amorti ile  yetinecek. 60 milyon liralık büyük ikramiyeyi kıl payı kaçıran 63 kişiye de  teselli ikramiyesi olarak 60 bin lira ödenecek.
 
Böylece yılbaşı özel çekilişinde 2 milyon 950 bin 269 adet ikramiye dağıtılacak. Toplam ikramiye tutarı da 348 milyon 180 bin lirayı bulacak. Yılbaşı özel çekilişinde biletlerin tümünün satılmaması durumunda,  büyük ikramiye satılan bilete çıkana kadar çekilişe devam edilecek. Yılbaşı özel  çekilişinin büyük ikramiyesinin tam bilete çıkması halinde bu, Milli Piyango  tarihinin en yüksek ikramiyesi olacak.

Milli Piyango'nun Yılbaşı Özel Çekilişi için 60 milyon lira olarak belirlediği büyük ikramiye, talihli adaylarının hayallerini süslüyor. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 31 Aralık'ta yapılacak çekilişle sahip ya da sahiplerini bulacak 60 milyon liralık büyük ikramiye, 300 bin adet 200 lira, 600 bin adet 100 lira ve 1,2 milyon adet 50 liralık banknotlarla verilebiliyor. 

Söz konusu ikramiyenin ağırlığı, 1 liralık madeni para olarak hesaplandığında da 492 tonu buluyor.

Ortalama bir otomobilin ağırlığının bin 100 kilogram olduğu göz önüne alındığında, ikramiye yaklaşık 450 otomobilin ağırlığına denk geliyor. Büyük ikramiye, en büyük kağıt para olan 200 liralık 250 bin adet banknot haline getirilip, uç uca dizildiğinde Boğaz Köprüsü'nün 36 katı uzunluğa erişiyor.

Milli Piyango'nun yılbaşı ikramiyesi ile neler alınabilir?

60 milyon lira, en küçük kağıt para olan 5 liralık banknotların birbirine eklendiği düşünülürse, bin 560 kilometre uzunluğa ulaşıyor ve bu uzunluk Edirne ile Kars arsındaki mesafeye karşılık geliyor.

5 liralık banknotlar yan yana dizildiğinde ise yaklaşık 100 bin metrekarelik alan oluşturuyor. Bu da Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'nın zeminini 14 kez kaplıyor.

60 MİLYON TL'YE NELER ALINIR?

Büyük ikramiyeyle 67 bin 500 adet Cumhuriyet, 133 bin 500 adet yarım ve 266 bin 700 adet çeyrek altın alınabiliyor.
 
Google yılbaşını Doodle ile kutladı. 2017’ye artık geri sayım başlamışken, özel günler Doodle çeşitleriyle adından söz ettiren Google 2017 yılbaşı için bir Doodle hazırladı. Yeni yıl için hazırlanan Google Doodle esprili bir dille yeni yılı kutluyor. Yılbaşı için tüm dünya geri sayıma girerken, Google da hazırladığı Doodle ile saat 12’ye dakikalar kalmış bir saati gösteriyor ve bunun için sabırsızlanan figürleri konu ediniyor.

Yılbaşı, herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcı. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan gece yılbaşı gecesi veya yılbaşı akşamı olarak adlandırılır.

DÜNYADA YILBAŞI

1 Ocak: Türkiye dâhil, dünyadaki çoğu ülke tarafından kullanılan Miladi takvime göre yılın ilk günü.

Hicri Takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1'inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğundan 354 güne denk gelir, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca Hicri takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiştir.

Roşaşana (İbranice yeni yıl): Musevi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı'ndan 163 gün sonra kutlanır.

Doğu Ortodoks Kilisesi'nde yılbaşı 1 Ocak kutlanır. (İsa'nın doğum günü 7 Ocak) Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Güncellenmiş Jülyen Takvimini benimsemiştirler (Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan). Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler.

Çin yılbaşı her yıl ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da kabaca ilkbahara denk gelir. Tam tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin'de yılın en önemli bayramı konumundadır.

İran takviminde yılbaşı Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır (20 veya 21 Mart).

Tayland, Kamboçya ve Laos'ta yılbaşı 13 Nisan'dan 15 Nisan'a kadar kutlanır. Özellikle Tayland'da bu kutlama su dökerek gerçekleşir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.