Trabzon'da ürküten rapor! 1 milyondan fazla tespit edildi...

Trabzon'da ürküten rapor! 1 milyondan fazla tespit edildi...

Trabzon'un önemli tarihi ve turistik mekanlarından Soğuksu Mahallesi'ndeki Atatürk Köşkü'nün içinde bulunduğu Atatürk Köşkü Ormanı'ndaki ağaçların kurumasının nedenlerini tespit amacıyla kurulan komisyon çalışmalarını tamamladı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Atatürk  Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)  Orman Fakültesi Dekanlığınca, Atatürk Köşkü Ormanı'ndaki ağaç kurumasının  nedenlerinin tespiti ve bu sorunun önlenmesi amacıyla oluşturulan komisyonun bir  süredir çalışma yaptığını söyledi.

Komisyonun çalışmalarının, rapor haline getirildiğini belirten  Gümrükçüoğlu, bu doğrultuda "Atatürk Köşkü Ormanı Koruma ve Rehabilitasyon Projesi" hazırlandığını ifade etti.

Gümrükçüoğlu, bölgede ağaçlandırmanın 1938 yılında başladığını, bakım  ve rehabilitasyonun her zaman sürdürüldüğünü aktararak, "Biz görevimiz boyunca bu  bakımı, muhafazayı devam ettirdik. 2013 yılına kadar rutin sürdürülen bu  bakımların sonrasında, zararlıların oluşması nedeniyle Orman İşletme  Müdürlüğümüzün öngörülerine göre zararlıların devre dışına çıkarılması için  raporlarını tatbikat sahasında uyguladık. Bu şekilde bakım devam ederken 2018  yılında zararlılarda artış, toplu olarak ağaç kurumaları ile karşılaştık." dedi.

Bu durum üzerine daha geniş bir araştırma başlattıklarının altını  çizen Gümrükçüoğlu, "KTÜ'den çok kıymetli hocalarımızla bu güzel bölgenin idame  ettirilmesi için oluşturulan ekip çalışmalarını sürdürdüler ve nihai olarak  hazırladıkları raporun uygulanması için kurumumuza ilettiler. Gösterdikleri  özveriye teşekkür ediyorum. Öngördükleri raporu harfiyen uygulayacağımızı ve  sonuçlarını takip edeceğimizi ifade ediyorum." diye konuştu.

Ağaçların 326'sı tamamen kurudu

KTÜ Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Eroğlu, alandaki ağaçları tek tek incelediklerini  söyledi.

Atatürk Köşkü ormanında 1 milyonun üzerinde böcek zararlısı tespit  edildiğini belirten Eroğlu, bu zararlı ile yegane mücadele yönteminin, böcek  istilasına uğramış ağaçların kesilerek alandan çıkarılması olduğuna işaret etti.

Eroğlu, buranın çok değerli bir alan olduğunu vurgulayarak, şu  değerlendirmede bulundu:

"Bu değeri de oluşturan ağaçlardır. Maalesef bu tür alanlarda  kurumalar meydana gelir. Burada da 2013 yılında kuruma başlamıştı. Bu doğal bir  sonuç olabilir çünkü burası bir dikim alanı. Dikkat ederseniz ağaçlar sıralı bir  şekilde eşit aralıklarla dikilmiş. Ağaçlar büyüdükçe kullanım alanları genişler  ve doğal yoldan belli bireyler aradan çekilir. Burada da ona benzeyen bir süreç  devam etmiştir. Son zamanlarda da bir kabuk böceği zararlısı olan 12 dişli çam  kabuk böceğinin sahada etkin olduğu tespit edilmiştir. Burada ağaçların  kesilmesine yönelik değil de daha çok biyoteknik mücadele dediğimiz feromon  tuzağı asılarak böcek nüfusunun kırılması amaçlanmış. Bu yıl, koşulların böceğin  aşırı derecede çoğalmasını sağlayacak bir durumu ortaya koyması nedeniyle böcek  nüfusunda bir patlama meydana gelmiş ve maalesef bunun sonucunda önemli sayıda  ağacın kurumasına neden olmuştur."


Orman İşletme Müdürlüğünün daha önce koyduğu teşhisin doğru olduğunu  aktaran Eroğlu, "Burada çok kapsamlı bir çalışma yürüttük. 10 gün arazide, bir o  kadar da laboratuvarda çalıştık. Bin 41 ağaç bulunan ormanda 585 ağacın sağlıklı  olduğunu, 326'sının tamamen kuruduğunu tespit ettik. 130 ağacın üzerinde de yoğun  şekilde böcek zararının devam ettiği ve kurumaya yüz tuttuğunu gördük." dedi.

Eroğlu, kabuklu böcekle yapılabilecek mücadeleye ilişkin şunları  kaydetti:

"Kabuklu böcekle mücadelede yapılacak olan geçerli tek bir yol vardır.  Bu da böceklerin yoğun şekilde toplandığı ağaçların süresi içinde kesilip,  alandan çıkarılıp, kabuklarının soyulup, kabuğun altında gelişen böceklerin imha  edilmesidir. Bu böcek nüfusunu kırmanın başka bir yolu yoktur. Diğer yöntemlerle  bunun sağlanması mümkün değildir. Buradaki çalışmalarımızda Büyükşehir  Belediyemiz bize çok büyük bir destek verdi. Şimdi bu böcek kışlama dönemindedir.  Kışı kabukların altında geçiriyor. Kuruttuğu ağaçlarla herhangi bir işi kalmaz.  Baharla birlikte yeni ağaçlara saldırmak zorundadırlar. Dolayısıyla bu ağaçların  hemen çıkarılması gerekir ki buradaki böcek yoğunluğu kırılmış olsun. Bu 130  ağacın alandan çıkarılmasının ardından da sağlıklı ağaçların dikkatli şekilde  izlenmesi gerekir."

Atatürk Köşkü Ormanı'nda toprak sıkışması olduğunu, kuraklık gibi  nedenlerin de kurumaya sebebiyet verdiğini belirten Eroğlu, "Bu alan normal bir  orman alanı özelliklerine sahip değil. Burada geçmiş yıllarda yaprak toplanmış,  insanlar burayı piknik alanı olarak kullanmış. Burası büyük oranda kil içerikli  toprak. Dolayısıyla sıkışmaya çok duyarlı. Sıkışma sonucu su kıtlığı görülüyor.  Son yıllarda Trabzon, özellikle bu bölge çok şiddetli bir kuraklık yaşadı.  Meteorolojinin haritalarına da bu yansıdı." diye konuştu.

"Hiç kimse bu ağaçları kesmek istemez"

KTÜ Orman Fakültesi Silvikültür Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.  İbrahim Turna ise "Hiç kimse bu ağaçları kesmek istemez. Bizim amacımız da  ağaçları yok etmek değil, bu alanı en kısa zamanda kent halkının hizmetine  sunmaktır. Bunun için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

İlk yapılacak işlemin ağaçların kesilmesi olduğunu anlatan Turna,  "Daha sonra toprak işlemesi yapılacak. Büyük çukurlar açılarak boylu fidanlarla  bu işlem tamamlanacak. Belki kısa bir süreliğine de olsa kullanıma sınırlama  getirilebilir çünkü toprağın sıkışmaması gerekiyor." dedi.

Orman İşletme Müdürü Savaş Ayvaz da bölgedeki sorunun kısa sürede  çözüleceğini söyledi.

Panik yapmaya gerek olmadığı, ilk defa böyle bir olayla  karşılaşılmadığını vurgulayan Ayvaz, "Binlerce hektar alan ve alanlarda  çalışıyoruz. Halkımızın bize güvenmesini istiyoruz. Hem teknik hem bilgi  birikimine sahibiz. Biz ekip olarak bunun üstesinden geleceğiz. Burada çok güzel  bir orman oluşturacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.